Nedostatok kremíka
Kremík je prvok, ktorý sa v našom tele vyskytuje len v malom množstve. Má však význam pre kostný metabolizmus, ovplyvňuje kvalitu novoutvoreného spojivového tkaniva, spomaľuje proces starnutia (pomáha brániť oxidačnému stresu) a chráni kardiovaskulárny systém. Nedostatok kremíka, čo môže tento stav spôsobiť a ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať?
Kremík sa v potrave vyskytuje skôr v rastlinách, vyšší obsah sa udáva napríklad v jablkách, cereáliách, orechoch, pomarančoch, cibuľu a mrkve.
Denná dávka kremíka sa odporúča v množstvách: u detí do 18 rokov 20-30 mg, u dospelých 25-30 mg a u ľudí nad 60 rokov 30-40 mg.
Kremík je druhý najrozšírenejší prvok v prírode a súčasne jeden z najdôležitejších stopových prvkov. V ľudskom tele sa vyskytuje najčastejšie vo forme kyseliny kremičitej, a v množstve asi 1 g.
Kremík plní v ľudskom organizme rozličné funkcie, ktoré vyplývajú z vlastností tohto prvku. Je schopný viazať vodu, zlučuje sa s mnohými zlúčeninami a vytvára pevné štruktúry.
Nedostatok kremíka a jeho príčiny
Príčinou nedostatku je zvyčajne znížený prísun kremíka potravou.
V našich zemepisných šírkach sú najviac ohrození alkoholici a ženy s mentálnou anorexiou.
Prejavy
Nedostatok kremíka sa odráža najmä v zhoršení kvality kože, vlasov a nechtov. Vlasy sú lámavé, strácajú lesk a viac vypadávajú, rovnako tak sa zvyšuje lámavosť nechtov.
Koža sa stenčuje, rany sa ťažko hoja. Bez kremíka sa urýchľuje proces aterosklerózy tepien, čo môže viesť k chorobám kardiovaskulárneho systému.
Kostný metabolizmus býva ovplyvnený v zmysle zhoršenia mineralizácie, urýchľuje sa proces osteoporózy, kosti sú potom krehkejšie a ľahšie sa lámu.
Ďalej môžu byť pozorované nešpecifické príznaky ako je únava, nechutenstvo a zmeny nálad.
Liečba
Nedostatok kremíka možno riešiť jeho zvýšeným príjmom v potrave, alebo podávaním v doplnkoch stravy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-kremiku
Použité zdroje: základné zdroje textu