Nedostatok bielkovín

Nedostatok bielkovín Nedostatok bielkovín je celosvetovo pomerne častý problém, ktorý so sebou nesie veľa závažných komplikácií. Bielkoviny sú totiž jednou zo základných živín a predstavujú pre naše telo stavebný materiál. Bielkoviny okrem toho fungujú aj ako naše enzýmy a zúčastňujú sa imunitných reakcií. Ich nedostatok preto logicky vedie k rozvratu celého organizmu.

Nedostatok bielkovín a jeho príčiny


Celosvetovo je hlavnou príčinou nedostatočný prísun bielkovín v potrave. To sa celkom jasne týka rozvojových krajín, v SR ide hlavne o zanedbávaných (starých) ľudí, o alkoholikov a dievčatá s mentálnou anorexiou.

Okrem toho môže dochádzať k poruche vstrebávania bielkovín v tráviacom trakte, čo je problém pri stavoch spojených s poruchami vstrebávania živín.

Nedostatkom bielkovín trpia aj ľudia s ochoreniami pečene (hlavne pacienti s cirhózou pečene), pretože v pečeni sa z bielkovín prijatých v potrave vytvárajú bielkoviny telu vlastné.

Zabudnúť nesmieme ani na choroby, ktoré spôsobujú nadmerné straty bielkoviny močom. Vysoké straty bielkoviny močom a ich dôsledky označujeme ako nefrotický syndróm.

K významným stratám bielkovín dochádza aj narušeným kožným krytom pri rozsiahlych popáleninách a chorobách spojených s ťažkým poškodením kože (napr. Lyellov syndróm).

Veľmi raritnou chorobou súvisiacou so stratami bielkovín je Menetriérova choroba, kedy sa bielkoviny strácajú abnormálne mohutnými mukotickými riasami v žalúdku.

Z hľadiska lôžkových oddelení sú nedostatkom bielkovín najviac ohrození pacienti v ťažkých stavoch na oddeleniach intenzívnej starostlivosti ako je JIP a ARO. Kombinuje sa u nich znížený príjem potravy s metabolickými zmenami organizmu v stresovom stave.

Prejavy nedostatku bielkovín

Nedostatok bielkovín sa pomerne skoro začne prejavovať opuchami. Je to spôsobené tým, že bielkovina v krvnom obehu pomáha udržiavať krv v cievach a pri jej nedostatku sa krvná tekutina filtruje do okolitých tkanív. Typické sú opuchy nôh, u chorôb obličiek niekedy nachádzame ako prvý opuchnutý viečok.

Okrem toho dochádza k úbytku svalovej hmoty, k oslabeniu imunitného systému a spomaleniu hojenia rán, nechty postihnutých sa ľahko lámu. Psychika býva pozmenená v zmysle depresívneho ladenia, apatie a letargie.

Ak je nedostatkom bielkovín postihnutý človek od detstva, potom hovoríme o chorobe známej ako kwashiorkor [kvašiorkor].

Okrem opuchov končatín a vody v bruchu k nej patrí malý vzrast, neprospievanie, stukovatenie pečene, poruchy duševného vývoja, vypadávanie zubov, lámavé a padajúce vlasy a zápaly kože.

Diagnostika

Hladinu bielkovín možno pomerne dobre zistiť z krvných náberov – najčastejšie zisťujeme koncentráciu celkovej bielkoviny, albumínu a prealbuminu.

Inak je pochopiteľne dôležité pacienta vyšetriť a hľadať príznaky nedostatku bielkoviny v tele.

Liečba

Je nutné zaistiť kvalitnú stravu, existujú aj špeciálne prípravky s vysokým obsahom bielkoviny.

U pacientov v ťažkých stavoch neschopných dostatočného príjmu potravín ústami sa podávajú špeciálne vaky so základnými živinami vnútrožilovo, alebo sa aplikujú výživné roztoky priamo do žalúdka pomocou nazogastrickej sondy zavedenej nosom.

Niekedy sa vytvára umelý vstup do žalúdka (tzv. PEG), ktorým sa živiny dostávajú priamo do žalúdočnej dutiny.

Ak je nedostatok bielkovín spôsobený poruchou ich vstrebávania, alebo ich stratou močom, potom pochopiteľne liečime túto vyvolávajúcu príčinu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-bilkovin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button