Nedomykavosť pľúcnej chlopne
Nedomykavosť pľúcnej chlopne patrí medzi málo časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav nazýva ako pulmonálna insuficiencia a postihnutá je pľúcna chlopňa oddeľujúca pravú komoru od pľúcnej tepny. Pľúcna chlopňa sa uzatvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z pravej predsiene do pravej komory. Správne uzavretá pľúcna chlopňa bráni spätnému toku z pľúcnice do pravej komory. Nedomykavá chlopňa sa úplne nezatvorí, a preto sa časť krvi vracia do pravej komory, ktorá je preťažená.
Príčiny nedomykavosti pľúcnej chlopne
Nedomykavosť pľúcnej chlopne môže byť vrodená (často sprevádza srdcovú vadu známu ako Fallotova tetralógia), alebo častejšie získaná.
Z vyvolávajúcich príčin získanej insuficiencie môžeme menovať infekčnú endokarditídu, karcinoidový syndróm (produkcia serotonínu karcinoidov), poruchy spojiva a stavy spojené s pľúcnou hypertenziou.
Historicky bolo chlopňové poškodenie so vznikom nedomykavosti spojené s reumatickou horúčkou, od doby užívania antibiotík však frekvencia tohto ochorenia v SR výrazne klesla.
Prejavy nedomykavosti pľúcnej chlopne
Nedomykavosť pľúcnej chlopne sa nemusí nijako prejavovať, prípadne sú jej príznaky zakryté prejavmi vyvolávajúceho ochorenia (napr. spomínanej pľúcnej hypertenzie).
Ťažké a dlho neriešené formy nedomykavej pľúcne chlopne majú príznaky pravostranného srdcového zlyhania, ako sú opuchy dolných končatín, zväčšenie pečene a voda v bruchu.
Diagnostika
U pacienta môžeme najprv zistiť vyššie zmienené klinické prejavy, alebo je nedomykavosť pľúcnej chlopne zistená náhodne.
Vada spôsobuje srdcový šelest, po ktorého nálezu je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie ezofágovú ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.
Liečba nedomykavosti pľúcnej chlopne
V prípade nedomykavej pľúcnej chlopne je dôležité zistiť vyvolávajúcu príčinu a tú liečiť (ide najmä o prípady pľúcnej hypertenzie).
V prípade ťažkého postihnutia pľúcnej chlopne môžeme zvážiť kardiochirurgický zákrok s implantáciou chlopňovej náhrady.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedomykavost-plicni-chlopne
Použité zdroje: základné zdroje textu
Je táto diagnóza u žiaka ZŠ (6.ročník) dôvodom, aby detský lekár doporučil okrem oslobodenia od telesnej výchovy aj individuálne vzdelávanie žiaka v rozsahu iba 4 hodín týždenne? Ďakujem.
(Dg: 137.1 – pulmonálna insuficiencia)