Náhle brušné príhody

Náhle príhody brušnéNáhle brušné príhody označované skratkou NPB [enpébé] sú značne nepríjemnou problematikou. Ide o pestrú skupinu ochorení, ktoré sa primárne týkajú chirurgických odborov, nezriedka však s nimi príde do prvého kontaktu internista, či iný lekár konzervatívnych odborov.

Definícia náhlych brušných príhod


Náhle brušné príhody definujeme ako akútne vzniknuté brušné ochorenia, ktoré trvajú menej ako 24 hodín, a ktoré môžu ľahko ohroziť dotyčného na živote.

U väčšiny náhlych príhod brušných býva prítomná silná bolesť brucha, nebýva to však pravidlom.

Veľkú zradnosť náhlych príhod brušných je ich postupný vývoj. Najprv menej závažné prejavy sa môžu postupom času zhoršovať, a preto sa náhle vzniknuté brušné ťažkosti nikdy neoplatí podceňovať.

Typy náhlych príhod brušných

Existuje veľmi veľké množstvo NPB, ktoré sa môžu líšiť konkrétnymi príznakmi, priebehom a liečebnými metódami.

Určité systematické rozdelenie je v tomto prípade viac než vhodné.

1. Zápalové náhle brušné príhody

V tejto skupine sú akútne zápalové choroby postihujúce brušné orgány. Typickým príkladom je akútny zápal apendixu, akútny zápal žlčníka a akútny zápal podžalúdkovej žľazy.

Dôležité je vedieť, že dutina brušná má tendenciu zápalové procesy ohraničovať.

Ak sa zápal ohraničiť nepodarí a rozšíri sa po brušnej dutine, potom vzniká smrteľne nebezpečná forma zápalovej náhlej príhody brušnej známa ako peritonitída (zápal pobrušnice).

2. Traumatické náhle brušné príhody

Táto skupina náhlych brušných príhod vzniká v rámci úrazového mechanizmu. Patrí sem napríklad narušenie brušnej steny cudzím predmetom a poranenia orgánov v dutine brušnej.

Veľmi nebezpečné je napríklad natrhnutie pečene a natrhnutie sleziny, pretože tieto stavy vedú k vnútornému krvácaniu, ďalej je vysoko vážne úrazové pretrhnutiu črevnej steny, ktoré môže spôsobiť vyliatie črevného obsahu do dutiny brušnej za vzniku peritonitídy.

3. Krvácavé náhle brušné príhody

Do tejto skupiny náhlych príhod brušných patrí krvácanie do dutiny brušnej a akútne krvácanie do tráviaceho traktu. Stavy menované v tejto skupine nespôsobujú také silné bolesti brucha, ale hrozí, že človeka usmrtia vykrvácaním.

Krvácanie do dutiny brušnej je časté najmä po úrazoch (pozri vyššie zmienené natrhnutie sleziny), objaviť sa môže aj pri pretrhnutí aneuryziem veľkých ciev (napr. aneuryzma aorty).

Z gynekologickej problematiky je do skupiny náhlych príhod potrebné zahrnúť aj prasknutie vajcovodu s krvácaním pri mimomaternicovom tehotenstve.

Niektorí autori do tejto skupiny krvácavých náhlych príhod počítajú aj prasknutie žalúdočného vredu, ktoré býva obvykle spojené s krvácaním.

Krvácanie do tráviaceho traktu má mnoho príčin, prečítať si o nich môžete v článku „krv v stolici„. Aby sme hovorili o náhlej príhode brušnej, je potrebné, aby išlo o masívnejšie krvácanie, takže nález stôp krvi na toaletnom papieri pri hemoroidoch naozaj za náhle príhody brušné považovať nebudeme, rozsiahle akútne krvácanie z hemoroidov však už NPB pokojne byť môže.

Za krvácanie do tráviaceho traktu, ktoré väčšinou jasne spĺňa definíciu NPB, považujeme krvácanie zo žalúdočných vredov, z pažerákových varixov a masívne krvácanie z divertikula hrubého čreva.

4. Ileózne náhle brušné príhody

Ileus znamená črevnú nepriechodnosť. Týmto poruchám je venovaný osobitný článok, tu by bol len uvedený ich zoznam – ileózne stavy sa totiž delia do špecifických podskupín.

a) Mechanický ileus

V tomto prípade je prechod stolice črevom zabránený nejakým mechanickým činiteľom. Aby sme sa nenudili, tak mechanický ileus ďalej rozdeľujeme na:

  • obturačný mechanický ileus
  • strangulačný mechanický ileus
  • volvulus

b) Cievny ileus

Toto je veľmi nebezpečná forma črevnej nepriechodnosti, keď je časť čreva postihnutá nedostatkom kyslíka a živín pri poruche tepnového zásobenia.

Ak nie je prietok krvi rýchlo obnovený, postihnutá časť čreva môže úplne odumrieť.

c) Neurogénny ileus

Poruchy inervácie čreva spôsobia zástavu jeho hybnosti. Príčinu je niekedy ťažké určiť a liečba býva zložitá. Podľa toho, či je črevo ochabnuté, alebo naopak stiahnuté rozdeľujeme neurogénny ileus na:

  • spastický neurogénny ileus (vzácnejšie)
  • paralytický neurogénny ileus (častejšie)

Prejavy náhlych brušných príhod

Hovoriť o konkrétnych prejavoch je ťažké, pretože jednotlivé náhle príhody brušné sa v príznakoch trochu líšia a navyše sa klinické príznaky v čase menia. Rozhodne platí, že človeka s NPB väčšinou spoznáte tak, že „nevyzerá dobre“.

Väčšinou je prítomná silná bolesť brucha, pomerne často je človek opotený, bledý, sám sa moc nesťažuje a je skôr potichu.

U ileóznych NPB býva prítomná porucha črevnej pasáže, tj. pacientovi neodchádzajú vetry a nebol na toalete.

Krvácavé náhle príhody brušné sa môžu prejavovať známkami šokového stavu pri veľkých krvných stratách, pri krvácaní do tráviaceho traktu nájdeme krv v stolici. Zápalové náhle príhody brušné môžu byť spojené so zvýšenou teplotou a ďalšími známkami prebiehajúceho zápalu v tele.

Diagnostika

Presný diagnostický postup samozrejme závisí na konkrétnej forme NPB, existujú však určité spoločné pravidlá. Po prvé platí, že pacienta s akútne vzniknutými bolesťami brucha by mal vidieť a fyzikálno vyšetriť skúsený lekár, ideálne chirurg.

Po druhé platí, že k „bruchám“ sa má vždy pristupovať s opatrnosťou a vedomím toho, že NPB sa môžu postupne vyvíjať počas niekoľkých hodín. Pacientovi je vždy dobré veriť aj pri relatívne chudobnom náleze a skôr ho nechať na pozorovaní v nemocnici, než ho pustiť domov.

Anamnéza by mala pokrývať presné zistenie problémov a dĺžku ich trvania. Fyzikálne vyšetrenie by malo zahŕňať opatrné vyšetrenie brucha pohmatom a poklepom a počúvaním fonendoskopom.

Pri počúvaní lekára najviac zaujíma prítomnosť črevnej peristaltiky (zvuky vydávané pohybom čriev), ich chýbanie je vždy varovné.

U niektorých NPB (často ide o zápalové NPB) bývajú prítomné známky dráždenia pobrušnice – stuhnutie brušnej steny, bolestivý pohmat a poklep brucha (Pleniésovo znamenie) a bolesť pri oddialení ruky od stlačenej brušnej steny (Blumbergovo znamenie).

Súčasťou vyšetrenia by malo byť vyšetrenie konečníka prstom, pretože nám umožní pojať podozrenie na krvácanie do tráviacej trubice (zaujíma nás najmä nález čiernej krvi známy ako meléna).

Z krvných odberov má význam vyšetrenie CRP (zápalové stavy), amylázy (zvyšuje sa napr. pri akútnej pankreatitíde) a krvného obrazu.

Ak sme v nemocnici, mali by sme u človeka s podozrením na NPB vykonať dve dostupné a nezaťažujúce vyšetrenia zobrazovacími metódami – röntgen brucha a ultrazvuk brucha. Röntgen brucha môže ukázať najmä hladinu tekutiny v čreve a vzduch v dutine brušnej, ultrazvuk je veľmi dobrý v diagnostike zápalových procesov a tekutiny v bruchu.

Ďalšie vyšetrovacie metódy volíme obyčajne na základe výsledkov vyššie spomenutého vyšetrovacieho postupu.

Liečba náhlych brušných príhod

Terapia závisí od konkrétneho typu náhlej príhody brušnej, o konkrétnejších postupoch si môžete prečítať v textoch o jednotlivých chorobách.

Niekedy môže byť postup konzervatívny s dočasným obmedzením prísunu potravy, infúziami, s liekmi na zrýchlenie črevnej pohyblivosti (prokinetiká), liekmi na bolesť a antibiotikami.

Pri stavov spojených s krvácaním do tráviaceho traktu môže byť riešením endoskopické zastavenie krvácania (terapeutická gastroskopia a kolonoskopia).

Podstatná časť NPB si však vynúti prevedenie liečebného chirurgického zákroku a to je jeden z dôvodov, prečo pacienti s náhlymi príhodami brušnými patria predovšetkým na chirurgické oddelenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nahle-prihody-brisni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button