Nadbytok fosfátov
Fosfor sa v ľudskom tele vyskytuje najčastejšie vo forme fosfátových iónov. Koncentrácia fosfátov v krvi je za normálnych okolností udržiavaná pomerne v úzkom rozmedzí (približne 0.65-1.6 milimólov na liter) a jej odchýlky ako označované aj ako nadbytok fosfátov spôsobujú rôzne príznaky.
Metabolizmus fosfátov pomerne úzko súvisí s metabolizmom kostnej hmoty, s metabolizmom vápnika a s funkciou obličiek.
V kostiach sa totiž fosfáty vyskytujú spolu s vápnikom a tvoria tak základ pevnej kostnej hmoty.
V krvi majú ióny vápnika a fosfátu taký vzťah, že súčin ich koncentrácií je vždy viac-menej konštantný.
Pokles krvnej koncentrácie vápnika býva spojený so vzostupom koncentrácie fosfátov a naopak. A pokiaľ ide o obličkové funkcie, tak je to tiež jednoduché.
Nadbytok fosfátov je obličkami vylučovaný a zlá funkcia obličiek preto obvykle vedie k hromadeniu fosforu v krvi.
Príčiny nadbytku fosfátov:
Nadbytok fosfátov v krvi (hyperfosfatémia) môže mať mnoho príčin.
1. Chronické zlyhávanie obličiek
Znížená funkcia obličiek vedie veľmi často k zvýšeniu hladiny fosfátov v krvi, čo je dané nižším vylučovaním fosfátov do moču.
2. Hypoparatyreoidizmus
Ide o zníženú funkciu prištítnych teliesok, čo sú hormonálne aktívne orgány umiestnené v tesnej blízkosti štítnej žľazy.
Prištítne telieska tvoria hormón známy ako parathormón (PTH), ktorý zvyšuje hladinu vápnika v krvi. Nedostatok PTH vedie naopak k zníženiu koncentrácie vápnika so zvýšením koncentrácie fosfátov.
3. Rozpad buniek
Pomerne veľa fosforu sa nachádza vo vnútri buniek a uvoľňuje sa z nich pri ich rozpade, ku ktorému dochádza napríklad pri syndróme nádorového rozpadu, rabdomyolýze, crush syndróme atď..
4. Nadmerný prísun fosforu
Nejde o častý stav, však k hyperfosfatémii môže dôjsť pri podávaní liekov obsahujúcich veľké množstvo fosforu (ide napríklad o roztoky dihydrogénfosforečnanu draselného).
Prejavy nadbytku fosfátov
Nadbytok fosfátov v krvi môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť pokles krvného vápnika, tým vyvolať druhotnú (sekundárnu) hyperparatyreózu a odvápňovanie kostí.
Ak je prítomné chronické zlyhávanie obličiek ako vyvolávajúca príčina zvýšenej hladiny fosforu, potom hovoríme o tzv. renálnej osteodystrofii.
Diagnostika
Nadbytok fosfátov v krvi môžeme jednoducho zistiť zo vzorky žilovej krvi.
Okrem tejto hodnoty je však dôležité poznať z vyššie spomínaných dôvodov aj aktuálnu hladinu krvného vápnika a obličkové parametre.
Liečba nadbytku fosfátov
Je nutné riešiť príčinu zvýšenej hladiny fosfátov, ak je to možné.
Okrem toho existujú lieky, ktoré sa označujú ako viažuce fosfáty, a ktoré znižujú vstrebávanie fosforu v čreve.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nadbytek-fosfatu
Použité zdroje: základné zdroje textu