Myxóm
Myxóm je vzácny nezhubný nádor vychádzajúci z primitívneho spojivového tkaniva hlienovitého tvaru. Asi klinicky najvýznamnejšie sú myxómy srdca (vlastne sú najčastejšími srdcovými nádormi), inak sa myxómy môžu vyskytovať vo svalstve a v podkoží.
Príčiny myxómu
Presná príčina vzniku myxómu nie je známa. Zrejme ide o kombináciu genetických predpokladov a vplyvu vonkajších faktorov.
Niektoré teórie spomínajú možnosť, že vznik myxómu zapríčiňuje degenerácia iných nezhubných spojivových nádorov.
Prejavy
Klinicky najvýznamnejší je myxóm vyskytujúci sa v srdci, zvyčajne ide o ľavú srdcovú sieň. Ten môže svojim rastom narušiť pumpovaciu schopnosť srdca a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania s dýchavičnosťou, poruchami vedomia a poruchami rytmu.
Ostatné podkožné a svalové myxómy môžu vyzerať ako podkožne uložené mäkké hrče.
Diagnostika
Možno ho nájsť pomocou niektorej zo zobrazovacích metód, v prípade srdca ide najčastejšie o echokardiografické vyšetrenie, prípadne možno vykonať magnetickú rezonanciu srdca.
Diagnóza myxómu môže byť potvrdená získaním malej časti tkaniva myxómu s prevedením histologického vyšetrenia.
Bolo zistené, že čistý myxóm sa moc nevyskytuje a histologicky v nádorovom tkanive nájdeme aj prímes iných nádorov ako je lipóm (myxolipóm), fibróm (myxofibróm), apod.
Liečba myxómu
Myxómy sa odstraňujú chirurgickým zákrokom.
V prípade srdcových myxómov ide o väčšie kardiochirurgické operácie, ale ak sa podarí celé tkanivo myxómu odstrániť, potom možno pacienta považovať za úplne vyliečeného.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/myxom
Použité zdroje: základné zdroje textu