Mysofóbia

mysofóbiaAbnormálny strach zo špiny a z nákazy sa označuje ako mysofóbia a radí sa do skupiny fóbií. Ide o relatívne častý stav, ktorý môže postihnúť mužov aj ženy. Aké sú presné príčiny vzniku tohto strachu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto fóbií potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny vzniku mysofóbie


Príčina vzniku fóbie s názvom mysofóbia nie je celkom jasná, zrejme ide o určitý genetický predpoklad a vrodené povahové vlastnosti.

Pomerne často môže byť mysofóbia združená s ďalšími fóbiami a celkovou úzkosťou osobnosti.

Príznaky

Človek trpiaci mysofóbiou má veľmi ťažký život, pretože má panický strach sa dotýkať vecí, na ktorých (vcelku právom) očakáva množstvo rad baktérií.

Pomerne často takého človeka vidíme, ako sa dotýka predmetov dennej potreby alebo kľučky od dverí rukami s obrúskom alebo vreckovkou.

Okrem toho si postihnutý mysofóbiou veľmi často umýva ruky mydlom (prípadne dezinfekčnými prostriedkami), čo poškodzuje a vysušuje kožu dlaní.

Diagnostika

Diagnóza je stanovená psychiatrom na základe pacientových ťažkostí. Dôležitý je dôkladný rozhovor s chorým a presné určenie tiaže a charakteru jeho obáv.

Liečba

Základom liečby je podobne ako u iných fobických porúch dlhodobá psychoterapia, kedy sa človek učí pochopiť podstatu svojho strachu a učí sa s ním bojovať a prekonávať ho.

Psychoterapia môže byť podporená aj psychiatrickými liekmi, typicky sú to lieky proti úzkosti, prípadne antidepresíva pri známkach depresie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-ze-spiny-mysofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button