Myómy maternice

Myómy materniceMyómy maternice sú veľmi rozšírené ochorenie, ktoré vie ženám značne znepríjemniť život a v niektorých prípadoch môžu byť myómy aj značne nebezpečné. Čo základné je dôležité o myómoch vedieť?

Najprv je nutné si povedať niečo o maternici. Maternica je dutý orgán, ktorý sa u ženy nachádza v malej panve. Je napojená na pošvu a na dva vajcovody.

Hlavný význam maternice je v tom, že sa v jej sliznici môže uchytiť oplodnené vajíčko a vyvíja sa tu plod. Stena maternice je tvorená tromi vrstvami.

Vnútorná dutina je vystlaná sliznicou (endometrium), na nej je vrstva hladkého svalstva (myometrium) a na povrchu je seróza. Z hľadiska myómov je zaujímavá prostredná vrstva, tj. myometrium.

Ako vo všetkých tkanivách v tele môžu aj z buniek tejto svalovej vrstvy vznikať nádory a to sú práve tie myómy.

Maternicový myóm je teda nádor, ktorý vzniká z svaloviny maternice, presnejšie povedané ide o špecifický podtyp leiomyómu. K tomu je nutné jedným dychom dodať, že myómy sú nádory nezhubné, to jest rastú len do okolia a netvoria metastázy.

Myómy maternice a ich príčiny


Presná príčina vzniku konkrétneho myómu nie je ako u väčšiny nádorov jasná, poznáme však celý rad rizikových faktorov.

Patrí medzi ne vek, pretože maternicové myómy sa častejšie vyskytujú u starších žien. Genetika iste tiež hrá svoju rolu.

Významný je vplyv ženských hormónov estrogénov na rast myómov. Pri vyšších hladinách týchto hormónov myómy viac rastú. To znamená, že vplyv na rast myómov má aj obezita.

V tukovom tkanive obéznych sa totiž estrogény viac tvoria a ich hladiny bývajú vyššie ako u chudých ľudí.

Prejavy

Myómy sa môžu prejavovať rôzne, najčastejšie sa neprejavujú vôbec. Inak môžu byť príčinou gynekologického krvácania – buď krvácanie mimo cyklu, alebo silnejšie krvácanie pri menštruácii. Toto krvácanie môže byť pre ženu značne zaťažujúce.

Mimo to môžu byť myómy zodpovedné za bolesti pri sexe a za neplodnosť. Svojou prítomnosťou narúšajú schopnosť maternice prijať oplodnené vajíčko a umožniť vnútromaternicový vývoj plodu. Väčšie myómy maternice môžu spôsobiť nepríjemné trvajúce bolesti v panve.

U veľkých myómov sa môžu pridružiť aj príznaky z útlaku ostatných panvových orgánov – najmä čriev a močového mechúra. Najrôznejšie ťažkosti typu zápchy a poruchy odtoku moču môžu byť v tomto prípade typické.

Zvláštne prejavy môže mať myóm, ktorý rastie ako stopkatý útvar smerom do dutiny maternice. V prípade otočenia stopky okolo svojej osi sa zastaví prítok krvi do myómu a myóm začne odumierať, čo je sprevádzané silnou bolesťou.

Stopkatý myóm sa navyše môže preťahovaním stopky dostať z maternice do pošvy (kde ho možno nahmatať) a tento stav sa nazýva „rodiaci sa myóm“ alebo latinsky „myoma nascens„.

Diagnostika

Ženu s akýmikoľvek vyššie uvedenými príznakmi (vrátane neschopnosti otehotnieť) gynekológ vyšetrí a môže urobiť ultrazvuk cez brušnú stenu, či ultrazvuk vaginálne.

Tieto vyšetrenia k nálezu myómu postačujú.

Prevencia

Prevencia vzniku myómov nie je dosť dobre možná, možno snáď zmierniť prípadné rizikové faktory. Mohla by to správne byť správna životospráva, ktorá by bránila vzniku obezity.

Otázkou je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Sú názory, že má proti myómom ochranný vplyv, osobne nemáme pre komentár tohto tvrdenia dostatok informácií.

Liečba

Liečba konkrétneho myómu u konkrétnej pacientky spadá do sféry rozhodovania gynekológa. Všeobecne možno povedať, že myómy sa môžu liečiť buď pomocou liekov alebo chirurgicky.

Podávajú sa rôzne lieky, ktoré majú za úlohu znížiť hladiny estrogénov a zmierniť alebo dokonca zmenšiť už existujúce myómy.

Chirurgické riešenie spočíva v snahe odstrániť myóm pri zachovaní maternice u žien, ktoré chcú mať deti.

U žien, ktoré už tehotenstvo neplánujú, sa môžu najmä početné a veľké myómy definitívne vyriešiť operačným odstránením maternice čiže hysterektómiou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myomy-delohy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button