Myoglobinúria

MyoglobinúriaMyoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, (funguje ako zásoby kyslíka). Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku.

Myoglobinúria a jej príčiny


Hlavnou príčinou myoglobinúrie je poškodenie svalov, ktoré sa začnú rozpadávať a uvoľňovať myoglobín do krvi, odkiaľ sa obličkami filtruje do moču.

Odborne sa rozpad svalov označuje ako rabdomyolýza a o príčinách tohto stavu (nadmerná fyzická námaha, zápaly svalov, ťažké úrazy, statíny a pod.) si môžete prečítať v príslušnom článku.

Prejavy

Myoglobinúria sa sama o sebe prejaví len sfarbením moču dotmava. Problém je však v tom, že myoglobín obličky „upcháva„, zhoršuje ich funkciu a môže ľahko vyvolať akútne zlyhanie obličiek so všetkými prejavmi a komplikáciami.

Okrem toho môžu byť prítomné príznaky súvisiace s rozpadom svalov ako je zvýšená teplota, svalová slabosť a svalová bolesť.

Diagnostika

Na prvý pohľad je vidieť zmena farby moču, myoglobín a jeho množstvo možno dokázať vyšetrením vzorky moču v biochemickom laboratóriu.

Okrem určenia prítomnosti myoglobínu v moči musíme poznať aj tzv. obličkové parametre v krvi (urea, kreatinín), aby sme boli schopní stanoviť prítomnosť a závažnosť zlyhávania obličiek. Ďalej je nutné zistiť príčinu rabdomyolýzy.

Liečba

Základom terapie je dostatočná hydratácia, ideálne pomocou infúzií. Dostatočné zavodnenie obličiek umožní udržať ich funkciu a zníži riziko ich akútneho zlyhania.

Pokiaľ k nemu predsa len dôjde, je potrebné začať dočasnú dialýzu a pokračovať v nej do doby, než sa obličky spamätajú.

Súbežne s touto liečbou myoglobinúrie je nutné riešiť stav, ktorý viedol k vyvolávajúce rabdomyolýze, ak je to však možné.

Ak pacient užíva liek zo skupiny statínov, musí byť tento ihneď vysadiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myoglobinurie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button