Mycosis fungoides

Mycosis fungoidesMycosis fungoides [mykózis fungojdés] je zdanlivé kožné ochorenie, ktoré však v skutočnosti veľmi zaujíma hematológov (lekárov zaoberajúcich sa chorobami krvi), pretože ide o najčastejšiu formu kožných lymfómov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky dôležité informácie o tejto choroba sa dočítate v tomto článku.

Mycosis fungoides a jej príčiny


Príčinou vzniku lymfómov je nádorová mutácia niektorého z lymfocytov (subtyp bielych krviniek), ktorý sa začne množiť.

Väčšinou nie je celkom jasná príčina tejto mutácie, niekedy ide o genetické predpoklady, inokedy o vplyvy vonkajšieho prostredia, niekedy o kombináciu týchto faktorov. Prečo u mycosis fungoides dominuje postihnutie kože tiež nie je jasné.

Vieme však aspoň, aký konkrétny typ lymfocytov mycosis fungoides spôsobuje – sú to tzv. T-lymfocyty. Najčastejší výskyt je u ľudí nad 50 rokov veku, skôr u mužov.

Prejavy

Lymfóm sa u mycosis fungoides prejavuje ako červenkastá vyrážka kože, ktorá svrbí a môže pripomínať ekzém. Ložiská „ekzému“ však nereagujú na prípadnú kožnú liečbu a postupne sa zväčšujú.

Ochorenie postupuje veľmi pomaly, proces trvá aj desaťročia bez prudkého zhoršenia. Pokročilé formy môžu narušiť kožný kryt a spôsobiť vznik kožných vredov.

U niektorých ľudí dôjde okrem postihnutia kože aj k postihnutiu pečene, sleziny a lymfatických uzlín (čo je spojené so zväčšením pečene, sleziny a uzlín) a tento stav potom označujeme ako Sézaryho syndróm.

Diagnostika

Diagnóza nie je najmä v prvých štádiách vôbec ľahká, pretože stav je ťažko odlišný od banálneho ekzému.

Ak sa objavia pochybnosti, je dôležité vykonať odber vzorky (biopsiu) postihnutej kože a jej následné histologické vyšetrenie.

Liečba

Ochorenie nemá v mnohých prípadoch zlú prognózu, často sa zhoršuje len veľmi pomaly a dobre reaguje na liečbu.

Existuje viac metód liečby, ich konkrétne kombinácie býva individuálne.

Možnosti zahŕňajú celkovú chemoterapiu aj lokálnu chemoterapiu (špeciálne kožné roztoky a masti), podávanie kortikoidov, ožarovanie kože röntgenovým žiarením (rádioterapia), ultrafialovým svetlom (fototerapia) a ďalšie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mycosis-fungoides

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button