Mukokéla
Mukokéla je ohraničené ložisko nahromadeného hlienu v tele. Nie je nebezpečná, ale môže svojim rastom spôsobovať rôzne nepríjemné príznaky. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.
Príčiny mukokely
Mukokéla vzniká najčastejšie vtedy, keď dôjde k narušeniu odtoku hlienu z niektorej žľazy, ktorej sekrét sa začne hromadiť a postupne sa vytvára hlienová cysta *.
Najčastejšie sa mukokéla vyskytuje v dutine ústnej (pera, sliznica dutiny ústnej), kedy je dôsledkom upchatie vývodu niektoré z malých slinných žliaz (napr. kamienkom), menej často však môžeme mukokélu nájsť aj v niektorých iných orgánov vrátane popisovanej mukokély apendixu a žlčníka.
* Striktne medicínsky vzaté ide o tzv. pseudocystu, pretože na rozdiel od pravých cýst nemá vlastnú bunkovú vrstvu, ktorá by ju ohraničovala.
Prejavy
Mukokéla spôsobuje príznaky svojim rastom. V ústach je hmatateľná a viditeľná ako malá nebolestivá hrčka na vnútornej strane pery (po jeho odhrnutí), alebo pod sliznicou ústnej dutiny.
Mukokéla apendixu, žlčníka a iných brušných orgánov môže spôsobovať tlakovú bolesť brucha.
Diagnostika
Mukokéla blízko povrchu kože alebo sliznice je pomerne jasne viditeľná ako mäkká nebolestivá hrča v podkoží.
Veľké mukokély a mukokély v hĺbke môžme pri pochybnostiach vyšetriť ultrazvukom.
Liečba
Dané ložisko mukokely sa pomerne často samo zmenší a vyprázdni.
Ak sa nezmenšuje a spôsobuje ťažkosti, alebo ak je náhodne nájdená pri chirurgickom zákroku (typicky mukokéla apendixu), potom ju možno chirurgicky odstrániť. Eventualitou k chirurgickému zákroku je tzv. marsupializácia.
Marsupializácia znamená chirurgické narezanie dutiny a odstránenie časti jej steny. Obnažená dutina sa potom prišije ku koži a to umožní jej postupné vyhojenie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mukokela
Použité zdroje: základné zdroje textu