Mrľa detská
Mrľa detská (Enterobius vermicularis) je pomerne rozšíreným parazitom, ktorý sa s obľubou vyskytuje a šíri v detských kolektívoch. Nákazu týmto parazitom môžeme zaradiť medzi tzv. „choroby špinavých rúk“, nízka úroveň hygieny totiž k šíreniu mrľe napomáha.
Mrľa detská a príčiny nákazy
Mrľa je črevný parazitický červ, ktorý dosahuje dĺžku asi 1 cm. K nákaze dochádza vtedy, ak sú jeho vajíčka prehltnuté a dostanú sa do tráviaceho traktu.
K prenosu dochádza pri bežnom kontakte (choroba špinavých rúk) alebo ak vajíčka kontaminujú potraviny. Z vajíčok sa v črevnej časti tráviaceho traktu vyliahnu samce a samičky mrľe.
Samičky sú oplodnené a potom kladú vajíčka. Kladenie prebieha obvykle v noci, samička vylezie až ku konečníka a vajíčka kladie do tejto oblasti. To je spojené s nepríjemnými vnemami svrbenia konečníka.
Človek sa škriabe, čím sa mu vajíčka dostanú za nechty a môžu sa ďalej šíriť – buď ich postihnutý časom sám zhltne (tzv. autoinfekcia), alebo prenesie na niekoho iného.
Prejavy
Ako už bolo povedané vyššie, infekcia mrle sa prejavuje najmä svrbením konečníka a to skôr v noci. Dieťa potom môže byť nevyspaté, unavené a podráždené.
Časté škrabanie v oblasti konečníka môže narušiť kožný kryt a viesť k bakteriálnym kožným infekciám.
Diagnostika
Okrem zistených, vyššie zmienených ťažkostí je nutné preukázať prítomnosť vajíčok mrľe detskej. To sa zvyčajne vykonáva ráno pred prvou stolicou pomocou špeciálnej lepiacej pásky, ktorá sa nalepí do okolia konečníka a potom sa dá dole.
Ak sú v tejto oblasti vajíčka, zostanú prilepené na páske a lekár si ich môže prezrieť pod mikroskopom.
Prevencia
Hlavnou prevenciou je dostatočná hygiena, ktorá zníži riziko prenosu vajíčok. Možno jedine odporučiť pravidelné umývanie rúk mydlom a oplachovanie potravín, ktoré by mohli byť kontaminované.
Pranie spodnej a posteľnej bielizne je veľmi účinné, vajíčka sú pri praní za vyšších teplôt spoľahlivo zničené.
Liečba
Liekom voľby je odčervovacia zlúčenina, ktorá sa nazýva pyrvínium. Predpisuje ju lekár a je to pomerne spoľahlivý prostriedok k hubeniu mrľe.
Pyrvínium môže ako nežiaduci účinok zafarbiť moč do červena, ale inak je prakticky neškodné.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/roupi
Použité zdroje: základné zdroje textu