Molusky
Molusky sú kožné infekčné ochorenie detského veku, ktoré často privádza rodičov s deťmi do ambulancie kožného lekára.
Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny molusiek
Príčinou je infekcia vírusom, ktorý sa odborne označuje ako Molluscum contagiosum [moluskum kontagiózum]. Vírus sa prenáša dotykom a telesnými tekutinami vrátane slín.
Okrem toho môže ľahko kontaminovať zdieľané predmety dennej potreby ako je oblečenie, uteráky a hračky, a šíriť sa ich spoločným používaním.
U dospievajúcich a dospelých ľudí sa vírus môže prenášať sexuálnym stykom. Vyššie riziko nákazy a rozšírenia infekcie je u chorých s oslabenou imunitou.
Prejavy
Molusky vyzerajú ako malé červenkavé guľovité pľuzgieriky na koži veľkosti do niekoľkých milimetrov, na vrcholku každého pľuzgierika je drobná vkleslinka.
Väčšinou sa ich vyskytuje väčší počet a môžu byť kdekoľvek na tele. Molusky nebolia, ale niekedy môžu svrbieť a dieťa si ich rozškrábe.
Po rozškriabaní sa môžu ložiská infikovať baktériami (impetiginizace).
Diagnostika
Diagnózu väčšinou určuje skúsený kožný lekár na podklade základného fyzikálneho vyšetrenia pacienta.
Ďalšie vyšetrovacie metódy nie sú väčšinou nutné.
Liečba
V ambulancii kožného lekára je možné ochorenie ľahko odstrániť pomocou rôznych ostrých nástrojov, prípadne je ich možné odstrániť laserom alebo zmrazením.
K dispozícii sú aj lieky vo forme mastí, ktoré majú o niečo nižšiu účinnosť, ale na druhú stranu sú niekedy vhodnejšie – niektoré deti odstraňovanie molusiek príliš dobre neznášajú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/moluska
Použité zdroje: základné zdroje textu