Mola hydatidosa

Mola hydatidosaMola hydatidosa je označenie pre gynekologické ochorenie, ktoré úzko súvisí s tehotenstvom. Väčšinou sa jedná pre ženu o relatívne neškodný stav, avšak niektoré jej formy môžu prejsť do podoby nebezpečného zhubného nádoru.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny ochorenia mola hydatidosa


Mola hydatidosa je spôsobená poruchou vo vzniku a vývoji oplodneného vajíčka. Celková mola hydatidosa vznikne ak spermia oplodní vajíčko, ktoré predtým stratilo materskú DNA.

Čiastočná móla vznikne za situácie, keď je geneticky normálne vajíčko oplodnené dvomi spermiami naraz.

V oboch prípadoch je vzniknutý plod neschopný života a väčšinou odumiera ešte počas tehotenstva.

V mnohých prípadoch vyvíjajúce sa tkanivo ani ľudský plod nepripomína.

Prejavy

V maternici sa z vajíčka vyvíja abnormálny zárodok, ktorý je neschopný samostatného života. Žena zvyčajne začne trpieť gynekologickým krvácaním, a preto navštívi gynekológa.

U kompletnej mole je v maternici nájdený deformovaný zárodok, u čiastočné moľami ide len o zhluk tkanív, ktoré majú podobu cýst vyplnených tekutinou, niektorí autori opisujú vzhľad útvaru ako zhluk hrozna vína.

Dôležitý je fakt, že určité percento mol môže začať rásť invazívne, čo je správanie typické pre zhubné ochorenia. A skutočne je zdokumentované, že niektoré takto invazívne moly môžu prejsť do podoby zhubného nádoru známeho ako choriokarcinóm (celkové riziko je asi 10%).

Diagnostika

Žena sa zvyčajne dostaví ku gynekológovi pre krvácanie, v krvných vzorkách bude mať zvýšenú koncentráciu zlúčeniny známej ako hCG – choriogonadotropín (tehotenský hormón) a na ultrazvuku bude pozitívny nález moly v maternici.

Definitívne potvrdenie diagnózy a určenie presného typu moly sa vykonáva histologickým vyšetrením zo vzorky abnormálneho tkaniva.

Liečba

Tkanivo je vhodné odstrániť, pretože má potenciál k popisovanému nádorovému zvratu. Odstránenie sa deje pomocou odsatia špeciálnou pumpou alebo kyretážou.

Po zákroku je žena opakovane kontrolovaná. Gynekológovia sledujú, či hladina tehotenského hormónu klesne späť do nemerateľných hodnôt, čo znamená úspešné vymiznutie tkaniva z organizmu ženy.

Ak je histologicky nájdený invazívne rastúca mola alebo dokonca choriokarcinóm, vykonávajú sa onkologické terapie.

Nádor je síce značne agresívny, ale na druhú stranu výborne reaguje na chemoterapiu a jeho prognóza je dobrá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mola-hydatidosa

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button