MODY cukrovka

MODY cukrovkaMODY cukrovka je skratka pre označenie „maturity Onset diabetes of the young“. Ide o vzácnu formu cukrovky, ktorá sa odlišuje od cukrovky 1. typu aj cukrovky 2. typu. Predpokladá sa, že asi 1% všetkých ľudí  trpí novou zistenou cukrovkou .

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny MODY cukrovky


Ako iste vieme, cukrovka 1. typu vzniká v dôsledku zníženej tvorby inzulínu vplyvom autoimunitného zápalu, zatiaľ čo cukrovka 2. typu je metabolická choroba, ktorá vzniká v dôsledku zníženej odpovedavosti tkanív na tvorený inzulín.

MODY cukrovka je odlišná, pretože je jasne geneticky podmienená a poznáme dokonca vyvolávajúci gén mutácie.

Týchto mutácií môže byť viacero a podľa prítomnosti konkrétnej mutácie rozlišujeme jednotlivé podtypy MODY. Dôsledkom mutácií je narušenie tvorby inzulínu v bunkách Langerhansových ostrovčekov pankreasu.

Vzhľadom ku genetickej podmienenosti nás u MODY iste neprekvapia klasicky rodinný výskyt, chorých väčšinou nájdeme v každej generácii.

Prejavy

Rôzne podtypy MODY majú rôznu závažnosť. Niektoré formy sú zistené pri náhodnom náleze cukru v moči, iné majú klasické prejavy cukrovky pri vznikajúcej hyperglykémiinadmerný smäd, zvýšené močenie, bolesti brucha, únavu a mnohé ďalšie.

Diagnostika

MODY cukrovka vzniká u detí a dospievajúcich ľudí, ľahko sa môže pomýliť s cukrovkou 1. typu.

Oproti cukrovke 1. typu je tu však typický už spomínaný rodinný výskyt, väčšinou v každej generácii (samozrejme aj u cukrovky 1. typu môže byť viac postihnutých v jednej rodine, ale nie je to až tak typické).

Ak sa pokúsime nájsť v krvi autoprotilátky * spôsobujúce cukrovku 1. typu, tak u MODY žiadne nebudú.

* Autoprotilátky sú protilátky tvorené imunitným systémom, ktoré napádajú naše vlastné orgány a tkanivá.

Prevencia

Chorobe ako takej nemožno predísť, ale ak je u niekoho MODY cukrovka potvrdená, je vďaka tomu možné vyšetriť ostatných blízkych členov rodiny a zistiť doteraz bezpríznakových jedincov, pri ktorých môže byť včas začatá liečba v snahe znížiť riziko komplikácií dlhodobo neliečenej cukrovky (napr. diabetická retinopatia, diabetická nefropatia, a pod.).

Liečba

Liečba patrí do kompetencie skúseného diabetológa.

Oproti cukrovke 1. typu môže byť rad chorých s MODY liečení niektorými liekmi zo skupiny perorálnych antidiabetík (pády), inak sa podáva inzulín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mody-cukrovka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button