Močové kamene
Močové kamene (odborne Urolitiáza) vznikajú v močových cestách (typicky v močovodoch a v panvičke) z niektorých odpadových látok vylučovaných telom. Sú veľmi bolestivým a nepríjemným ochorením a majú početné komplikácie, niektoré veľmi závažné.
Obličkami preteká krv a pod tlakom sa tu filtruje moč do obličkovej panvičky. Z panvičiek je moč vedený močovodmi (z každej obličky vychádza jeden), ktoré ústia do močového mechúra. Tieto ústia sú riešené anatomicky tak, že pri zvýšení tlaku moču v močovom mechúre nedochádza normálne k spätnému toku moču do močovodov.Výstup z močového mechúra je uzavretý zvieračom, ktorý sa pri močení uvoľní a moč vytečie do močovej trubice a tadiaľ von z tela.
Ako sa močové kamene prejavujú a ako sa ich zbaviť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny vzniku močových kameňov
Močových kameňov je viac typov a majú rôzne príčiny vzniku. Z najčastejších by sme si uviedli nedostatočný príjem tekutín, ktorý by u zdravého človeka mal byť cez 2 litre denne, zvýšené koncentrácie niektorých kameňotvorných látok v moči (vápnik, fosfát, kyselina močová, oxalát) a nesprávne pH v moči (vadí príliš vysoké aj nízke).
Svoju úlohu v procese tvorby kameňov hrá niekedy aj prítomnosť baktérií v močových cestách.
Prevencia
Čo možno odporučiť, je správny pitný režim a denne vypiť asi tak tie 2 litre tekutiny.
V horúcom počasí pokojne aj cez 3 litre. Istý vplyv môžu mať aj urologické čaje.
Ak by látky v nich dokázali zmeniť pH moču alebo znížiť koncentráciu kameňotvorných látok, ich efekt by bol logický.
Prejavy
Choroba sa začne prejavovať, ak močový kameň upchá močovod. V takom prípade vzniká tzv. Obličková kolika.
Kolika je prudká a prerušovaná bolesť brucha na postihnutej strane, ktorá sa môže šíriť do triesla alebo do genitálií.
Táto bolesť je spôsobená sťahmi svaloviny močovodu, ktorá sa snaží kameň vypudiť. Bolesť môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťou a zvracaním.
V moči sa niekedy môže vyskytovať aj krv. Záchvat obličkovej koliky je vo svojom princípe podobný žlčníkovému záchvatu, kedy žlčníkový kameň upcháva žlčovod.
Poranenie steny močových ciest kameňom sa prejaví nálezom krvi v moči.
Komplikácie
Komplikácie môžu byť veľmi vážne. Ak sa prekážka neodstráni, vedie to k poruche odtoku moču.
Nad prekážkou sa hromadí moč, v močovode rastie tlak a tento tlak môže pri dlhšom pôsobení nenávratne poškodiť obličku – tento stav označujeme ako hydronefróza.
Hromadiaci sa moč je tiež vhodným miestom pre množenie baktérií a môže vzniknúť infekcia močových ciest s veľkým rizikom vstupu tejto infekcie do obličiek za vzniku pyelonefritídy.
Diagnostika
Klinické prejavy samotný lekár nedokáže s istotou napovedať a istotu možno nadobudnúť z ultrazvuku brucha, na ktorom je kameň zvyčajne vidieť.
Dostatočne veľké močové kamene v močových cestách môžu byť videné aj na röntgene brucha.
Liečba
Bolesť tlmíme liekmi na uvoľnenie sťahov svaloviny, pacient sa zavodňuje a čakáme, či kameň odíde.
Močové kamene možno odstrániť urologickými zákrokmi, kde sa pracovné nástroje zavádzajú močovou trubicou. Močové kamene možno drviť i silou zvukového vlnenia relatívne bezbolestnou rázovou vlnou.
Za predpokladu, že nemožno uvoľniť hornú časť močových ciest uzavretých kameňom, je niekedy potrebná dočasná nefrostomia.
V prevencii výskytu opakovaného výskytu kameňov môže lekár odporučiť určitú diétu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mocove-kameny
Použité zdroje: základné zdroje textu