Mnohopočetný myelóm

Mnohopočetný myelómMnohopočetný myelóm je zaujímavé nádorové ochorenie a niekoľko jednoduchých a zrozumiteľných informácií o ňom určite neuškodí. Nádorové ochorenia môžu vznikať zo všetkých buniek v tele.

Rakovina žalúdka vzniká z buniek steny žalúdka, rakovina pečene vzniká z pečeňových buniek a tak by sme mohli pokračovať a opísať tým celú stránku. Mnohopočetný myelóm je nádor, ktorý má svoj pôvod v krvných bunkách, presnejšie povedané v B-lymfocytoch.

B-lymfocyty sa radia medzi biele krvinky. Význam bielych krviniek všeobecne spočíva v boji s infekciami a v likvidácii nádorových buniek. B-lymfocyty sa na tejto činnosti spolupodieľajú tvorbou a vypúšťaním protilátok. Protilátky sú bielkoviny s mnohými funkciami – viažu sa na baktérie, nádorové bunky a ďalšieho narušiteľa nášho organizmu a tým ich robia dobre viditeľnými pre ostatné súčasti imunitného systému, ktoré potom nevítaných hostí účinne likvidujú.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa mnohopočetný myelóm prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny ochorenia mnohopočetný myelóm


Presný dôvod, prečo mnohopočetný myelóm vzniká (teda prečo sa nejaký B-lymfocyt vymkne kontrole), nie je známy.

Prejavy

Nádorové B-lymfocyty sa krvou dostávajú do kostnej drene mnohých kostí a v nej sa rozmnožujú. Tým však môžu narušiť tvorbu ostatných buniek v kostnej dreni.

Pri narušení tvorby červených krviniek vznikne anémia prejavujúca sa anemickými syndrómom (bledosť, dýchavičnosť, ospalosť, únava), pri narušení tvorby krvných doštičiek sú to poruchy zrážanlivosti krvi a následné krvácanie.

Činnosťou nádorových buniek mnohopočetného myelómu dochádza k odvápňovaniu postihnutých kostí a vzniku choroby veľmi podobnej osteoporóze.

Často postihnuté sú kosti panvové, chrbtica, rebrá a lebka. Preto sa u chorého vyskytujú bolesti v týchto kostiach a môžu vznikať ich patologické zlomeniny pri úplne banálnych úrazoch alebo činnostiach.

Vápnik z odvápňovaných kostí sa dostáva do krvi a vzniká hyperkalcémia so všetkými negatívnymi dôsledkami. Paraproteín cirkulujúci v krvi preniká do moču.

Okrem toho sa však môže usadzovať v obličkách a narušovať ich funkciu.

Ostatne fragmenty paraproteínu sa ako tzv. Amyloid môže ukladať vo viacerých orgánov tela a spôsobovať ich zlyhávanie – tento proces sa označuje ako AL amyloidóza.

Diagnostika

Pri bolestiach alebo podozrivo ľahko vzniknutej zlomenine možno urobiť röntgen kostí, ktorý môže ukázať miesta kostného poškodenia.

V krvi a v moči možno niekedy laboratórne zistiť bielkovinu paraproteín (v moči sa mu hovorí Bence-Jonesova bielkovina) a pri vyšetrení vzorky kostnej drene získanej sternálnou punkciou pod mikroskopom môžu byť nájdené priamo nádorové B-lymfocyty.

Liečba

Mnohopočetný myelóm spadá do rúk skúseného hematológa v spolupráci s lekármi z ďalších odborov.

Ja sa obmedzím len na oznámenie, že choroba samotná môže byť liečená chemoterapiou. Na príznaky choroby sa podávajú lieky na tlmenie kostných bolestí, pri nedostatku červených krviniek sa môže podávať erytropoetín (hormón stimulujúci ich tvorbu), pri nadbytku paraproteínu ho možno z krvi odstrániť očišťovacími metódami (plazmaferéza).

Pri zlyhávajúcich obličkách možno použiť dialýzu ako náhradu obličkových funkcií. Proti poškodzovaniu a odvápňovaniu kostí sa bráni pomocou liekov užívaných aj u osteoporózy, takzvanými bisfosfonátami.

Niektoré pojmy prehľadne pre zopakovanie:

Plazmocyt –  aktivovaná B-bunka, ktorá je schopná produkovať bielkovinové protilátky.

Paraprotein – bielkovina tvorená nádorovými B-lymfocytmi. Ide o akúsi nedokonalú a nefunkčnú protilátku.

Bence – Jonesovho bielkovina – jedná sa o paraproteín, ktorý  nájdeme v moči.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/mnohocetny-myelom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button