Mikroskopická kolitída
Mikroskopická kolitída patrí medzi zaujímavé črevné zápaly a v poslednej dobe sa stále viac dostáva do popredia záujmu gastroenterológov. Zistilo sa, že je zodpovedná za niekoľko črevných ťažkostí, ktoré boli mylne považované za prípady dráždivého čreva.
Príčiny mikroskopickej kolitídy
Presná príčina choroby nie je známa, mikroskopická kolitída sa priraďuje k nešpecifickým črevným zápalom (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída).
Podobne ako u týchto chorôb sa aj na vzniku mikroskopickej kolitídy podieľa imunitný systém, ktorý svojou zvýšenou aktivitou vyvoláva zápal črevnej steny.
Prečo k zvýšenej aktivite imunity dochádza nie je jasné, zrejme ide o kombinované pôsobenie črevného obsahu (možný vplyv potravín a niektorých liečiv ako sú nesteroidné protizápalové lieky) a určitého genetického predpokladu.
Typicky postihnuté bývajú ženy stredného veku, chorobu však nachádzame aj u mužov.
Prejavy
Mikroskopická kolitída sa prejavuje častejšími vodnatými hnačkami, v stolici nebýva prítomná krv ani hlien.
Hnačky sú zrejme spôsobené zníženou schopnosťou zápalom narušenej sliznice vstrebávať minerály a vodu.
Pacienti sa tiež sťažujú na nadúvanie a kŕče brucha.
Oproti Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde sa u mikroskopickej kolitídy nepredpokladá vznik mimočrevných komplikácií ani zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva.
Diagnostika
U chorých s vyššie spomínanými ťažkosťami je zvyčajne vykonaná kolonoskopia, ktorá je však sama o sebe v tomto prípade menej prínosná.
Pre mikroskopickú kolitídu je totiž typický na pohľad normálny vzhľad sliznice, lekár preto často vyšetrenie hodnotí ako negatívne a chorý dostáva nálepku funkčných ťažkostí (napr. syndrómu dráždivého čreva).
Z toho dôvodu je nutné pacientovi jeho ťažkosti veriť, a aj pri zdanlivo normálnom náleze odobrať vzorky sliznice z rôznych častí čreva a odoslať ich na vyšetrenie pod mikroskopom. Tu sa už vo vzorkách nájde zvýšené množstvo zápalových buniek a pravdepodobná diagnóza je určená.
Liečba
Liečba je do značnej miery podobná ostatným nešpecifickým črevným zápalom. Je vhodné obmedziť potraviny, ktoré zhoršujú ťažkosti.
Z liekov sa môžu podávať zlúčeniny obsahujúce protizápalovú zlúčeninu mesalazín, prípadne niektoré imunosupresíva.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mikroskopicka-kolitida
Použité zdroje: základné zdroje textu