Mezotelióm
Mezotelióm je nádor vznikajúci z buniek pohrudnice, ktorý môže byť zhubný aj nezhubný. Z hľadiska nádorových procesov nie je až tak častý, napriek tomu je dobré sa o ňom aspoň zmieniť – už len pre jeho vzťah s azbestom. Pred samotným rozprávaním o mezotelióme je však vhodné si trochu priblížiť pojem „pohrudnica“. Pohrudnica alebo latinsky pleury je blana, ktorá pokrýva povrch pľúc a tiež vystiela pohrudničnú dutinu. Pohrudničné dutiny máme v hrudníku dve (jednu vpravo a jednu vľavo) a v každej sa nachádza jedna pľúca.
Poznámka: Mezotelióm mimo buniek pohrudnice zriedkavo vzniká aj z buniek osrdcovníka (obal srdca) a z buniek pobrušnice (výstelka dutiny brušnej).
Príčiny mezoteliómu
Nezhubný variant mezoteliómu nemá zrejme príčinu známu, u zhubnej varianty je jasná súvislosť s azbestom.
Vdýchnuté azbestové vlákna nielenže poškodzujú pľúca a dávajú vznik choroby zvanej azbestóza, ale zároveň môžu spôsobiť vznik nádorového procesu v bunkách pleury. Vzniká mezotelióm.
Nutné je dodať, že proces vzniku mezoteliómu je veľmi dlhý. Mezotelióm môže vzniknúť až s odstupom niekoľkých desiatok rokov po dlhodobejšom kontakte s azbestom.
Prejavy
Ako mezotelióm rastie, začnú vznikať klinické prejavy choroby. Človek môže byť dýchavičný a unavený, bude mať suchý dráždivý kašeľ.
Tieto príznaky sú dosť podobné atypickému zápalu pľúc. Navyše sa môže vyskytovať bolesť na hrudníku, ktorá má tzv. pleurálny charakter. Je to bolesť, ktorá nie je stála a mení sa pri dýchaní.
Pri nádychu sa zhoršuje a pri výdychu mizne. Bunky nádoru môžu navyše do pohrudničnej dutiny sekretovat tekutinu.
Táto „voda na pľúcach“ sa v pohrudničnej dutine začne hromadiť a bude príslušné pľúce utláčať. Dýchavičnosť bude dôsledkom tohto stavu.
Pokročilé formy choroby sa budú prejavovať príznakmi typickými pre pokročilé nádorové stavy všeobecne – strata hmotnosti, nočné potenie a nechutenstvo.
Diagnostika
Lekár pacienta vypočuje a vyšetrí. Príznaky uvedené vyššie sú pomerne nešpecifické a vyskytujú sa u množstva oveľa častejších pľúcnych chorôb (napríklad u zápalov pohrudnice a u zápalov pľúc, ako bolo uvedené vyššie). Lekár preto na mezotelióm zo začiatku myslieť veľa nebude.
Určitou indíciou môže byť prípadná informácia o pacientovom kontakte s azbestom v minulosti. Pre ďalšie vyšetrenia má význam najmä röntgen pľúc a CT vyšetrenie.
Ak sa v pohrudničnej dutine vyskytuje tekutina – v tomto prípade nádorového pôvodu, môžeme ju cez hrudnú stenu odsať pomocou špeciálnej injekčnej striekačky. Tým nielenže zamedzíme útlaku pľúca, ale zároveň môžeme získanú tekutinu poslať na cytologické vyšetrenie, kde v nej môžu byť nájdené odlúpnuté nádorové bunky.
Zvážiť možno aj thorakoskopiu, kedy sa lekár pomocou špeciálneho optického prístroja pozrie do pohrudničnej dutiny. Je k tomu prirodzene potrebné spraviť menší rez v hrudnej stene.
Existujú aj ďalšie vyšetrenia, ale tie vyššie uvedené sú považované za najzákladnejšie.
Prevencia
Prevenciou by bol nulový kontakt s azbestom. Vzhľadom k tomu, že sa azbest užíva v priemysle a že bol relatívne donedávna používaný pri stavbách budov ako nehorľavý materiál, to však nie je tak celkom možné.
S azbestom sa v bežnom živote dosť možno často stretávame a ani to nemusíme vedieť. Riziko vzniku tohto nebezpečného nádoru je našťastie aj napriek tomu veľmi malé.
Liečba
Liečba spadá do kompetencie onkológov a chirurgov. Ako obyčajne možno vykonať chirurgický zákrok, chemoterapiu a ožarovanie.
Použitie jednotlivých spôsobov liečby závisí na rozhodnutí onkológa, ktorý sa riadi zdravotným stavom konkrétneho pacienta a samozrejme rozsahom nádoru.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mezoteliom
Použité zdroje: základné zdroje textu