Mezenteriálna lymfadenitída
Mezenteriálna lymfadenitída (lymfadenitída mesenterialis) je menej známe ochorenie, ktoré je však častejšie, než by sa mohlo zdať. Jedná sa o zápal lymfatických uzlín v dutine brušnej. Nie je nebezpečné, ale spôsobuje diagnostické ťažkosti svoju podobnosťou s akútnym zápalom slepého čreva. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky detaily sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny mezenteriálnej lymfadenitídy
Príčinou klasickej infekčnej mezenteriálnej lymfadenitídy sú baktérie, ktoré sa dostanú priechodom cez črevnú stenu do lymfatických uzlín v bruchu a spôsobia ich zväčšenie.
Pomerne často ide o baktériu známu ako Yersinia enterocolitica [jersínia enterokolitika], ale prítomné môžu byť aj iné mikroorganizmy.
Mezenteriálna lymfadenitída sa môže objaviť prakticky v akomkoľvek veku, typická je však pre dospievajúcich a mladých ľudí. Výskyt u chlapcov a dievčat je viac-menej rovnaký.
Poznámka: Neinfekčné zväčšenie brušných uzlín je menej časté, nachádzame ho u niektorých nádorov (napr. lymfómy), pri Crohnovej chorobe a ťažších foriem ulceróznej kolitídy.
Prejavy
Mezenteriálna lymfadenitída sa prejavuje bolesťami brucha a zvýšenou teplota. Ľudia s infekciou zvyčajne trpia nechutenstvom a môžu sa objaviť aj hnačky.
Vzhľadom k častej bolesti pravého podbruška je veľmi ľahké pomýliť sa a vykonať operačný zákrok pre podozrenie na akútnu apendicitídu.
Diagnostika
Určiť diagnózu nie je mnohokrát vôbec ľahké. Anamnéza a fyzikálne vyšetrenie sa príliš nelíšia od akútneho zápalu apendixu.
Napovedať môže ultrazvuk brucha, ktorý neukáže zápalové zmeny na apendixe, ale zato preukáže mnohopočetné zväčšenie brušných lymfatických uzlín (čo však diagnózu apendicitídy nevylučuje).
V krvnom obraze býva zvýšený počet leukocytov a zvýšené CRP, prítomnosť konkrétnej baktérie v tele možno zistiť sérologicky.
Definitívna diagnóza je niekedy určená až diagnostickým chirurgickým zákrokom, ktorý nepreukáže zápal slepého čreva, preukáže zväčšenie uzlín a prípadne umožní vziať uzlinu na histologické a mikrobiologické vyšetrenie.
Mikrobiologické vyšetrenie môže preukázať prítomnosť baktérií, histológia umožní vylúčiť niektoré iné závažné ochorenia (napríklad lymfómy).
Liečba
Ochorenie nebýva závažné, základom je antibiotická terapia, diéta a v prípade hnačiek podávanie infúzií proti dehydratácii.
Súčasťou liečby sú lieky proti horúčke a prípadne lieky proti bolestiam.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mezenterialni-lymfadenitida
Použité zdroje: základné zdroje textu