Mentálna anorexia
Mentálna anorexia je pomerne časté psychiatrické ochorenie týkajúce sa najmä dospievajúcich dievčat, vyskytnúť sa však môže aj u chlapcov. Spolu s bulímiou ide o jednu z najvýznamnejších foriem porúch príjmu potravy. Mentálna anorexia má na dospievajúci organizmus devastujúce účinky a môže viesť k závažnému narušeniu telesného i psychického vývoja. Vo svojom dôsledku môže extrémne vyhladovanie viesť až k smrti postihnutých a smrť ako dôsledok anorexie nie je nijako výnimočná.
Príčiny mentálnej anorexie
Mentálna anorexia nemá celkom jasné príčiny vzniku. Môže tu byť určitý genetický predpoklad, ale to nie je isté.
Rozhodne dôjde k tomu, že mladé dievča získa chorobný (a veľmi často úplne nesprávny) pocit tučnoty, ktorej sa chce za každú cenu zbaviť.
Príčinou môže byť kult vychudnutých modeliek, ktorých počítačovo upravené fotky vidíme vo väčšine časopisov. Podobný efekt môže mať aj akákoľvek negatívna poznámka o postave vyslovená niekým z kolektívu. Tak, či tak začne postihnutá chudnúť drastickým obmedzením prijímanej potravy a usilovným cvičením.
Ľahké obmedzenie príjmu potravy a rozumné cvičenie by drvivej väčšine našej populácie skôr prospelo, tu je však oboje dotiahnuté do škodlivého extrému.
Za zmienku stojí aj fakt, že mentálnou anorexiou sú ohrozené skôr inteligentné dievčatá so sklonmi k starostlivosti, ktoré mávajú dobré výsledky v škole.
Prejavy
Dievča prestáva prijímať potravu a ak ju niekto jesť prinúti, tak potom potravu tajne vyvráti.
Okrem toho býva časté zneužívanie preháňadiel a nadmerné pitie vody.
Základným prejavom choroby je samozrejme úbytok na váhe a podvýživa. Normálne BMI * (Body Mass Index) sa pohybuje v hodnotách 19-25.
U chorých dôjde k jeho poklesu pod tieto hodnoty. Postihnutej začnú vystupovať kosti a tým sa zhorší jej vzhľad. Chorá si však svoj stav veľmi často vôbec neuvedomuje a buď si pripadá krásna, či ešte stále príliš tučná.
* Body Mass Index vypočítame zo vzorca: hmotnosť osoby (kg) / výška osoby2 (m2)
Mentálna anorexia sa prejavuje zastavením menštruácie a neplodnosťou. Menštruácia a plodnosť je prírodou vcelku rozumne prisúdená tým pohlavne dospelým ženám, ktoré majú šancu potomka donosiť.
Organizmus žien s mentálnou anorexiou má nedostatok živín pre zachovanie tehotenstva, a preto mozog menštruačný cyklus zastaví.
Problémom začne byť nedostatok bielkovín a naopak paradoxne zvýšené hodnoty cholesterolu – je to dané metabolickým chaosom, ktorý v hladujúcom organizme panuje.
Najväčšie nebezpečenstvo je rozvrat vnútorného prostredia a výskyt porúch srdcového rytmu, ktoré môžu spôsobiť náhlu smrť chorých. Choré trpia aj nedostatkom vitamínov so všetkými jeho dôsledkami.
Diagnóza
Diagnózu môže ustanoviť interný lekár v spolupráci so psychiatrom.
Významnou súčasťou diagnózy je vylúčenie iných príčin chudnutia, najmä nádorových ochorení. Tie sú síce u mladých ľudí vzácnejšie, nie sú však vylúčené a ich prípadný včasný nález je zásadný.
Liečba
Na liečbu by bolo povedané len to, že nemá zmysel hanbiť sa za pomoc psychiatra. Mentálna anorexia býva bez jeho prispenia často neliečiteľná.
Rodičia môžu dievča do jedla nútiť, ale nemôžu nad ňou stáť 24 hodín denne a kontrolovať ju.
Chorý býva naviac veľmi inteligentný a vie skvele klamať. Je schopný vám nahovoriť prakticky čokoľvek – pokojne vám potvrdí, že sa cíti veľmi chudo, klamú, že by chceli pribrať, že jedia veľa a tak podobne.
Intenzívna psychiatrická liečba spojená s dlhodobou hospitalizáciou a dôslednou kontrolou prijímania potravy môže byť jedinou možnosťou, ako mentálnu anorexiu zvládnuť.
Podávanie stravy hladujúcim ťažko podvyživeným ženám musí byť veľmi opatrné a rešpektovať isté pravidlá, inak riskujeme vznik nebezpečného realimentačného syndrómu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mentalni-anorexie
Použité zdroje: základné zdroje textu