Menopauza

MenopauzaMenopauza by sa v podstate nemala radiť medzi ochorenia, pretože to je prirodzený proces, postihujúci každú ženu. Avšak niekoľko aspektov menopauzy už so zdravotným stavom a chorobami súvisí a je vhodné o nich porozprávať. Menopauza čiže prechod prebieha u ženy okolo 50. roku veku a je koncom jej reprodukčných schopností.

Dovtedy od prvej menštruácie prebieha v tele ženy hormonálne riadený periodický cyklus prejavujúci sa menštruáciou a schopnosťou otehotnieť. Na tomto procese sa podieľajú hormóny typu estrogénu a progesterónu.

Príčiny menopauzy


Hladiny estrogénu a progesterónu začínajú v prechode klesať a to vedie k pomerne rozsiahlym zmenám v organizme.

Najviditeľnejším z nich je postupné zastavenie menštruačného cyklu a neschopnosť otehotnieť, čo sa stalo akýmsi synonymom pre prechod. Význam menopauzy je ale oveľa hlbší.

Prejavy

Počas prechodu najprv dochádza k znepravidelneniu menštruácie, po určitom čase menštruácia vymizne úplne. Objavuje sa množstvo psychických zmien vrátane zmien nálad, nervozity a depresívneho ladenia.

Vplyvom nedostatku estrogénov žene zhrubne hlas a žena začne trpieť nepríjemnými príznakmi, ako sú návaly tepla, nadmerné potenie, nočné potenie, horko v ústach, lámavé nechty, a pod.

Dôležitým faktom je strata ochranného vplyvu estrogénov na organizmus ženy. Estrogény totiž znižujú riziko mnohých ochorení.

Príroda prisúdila žene významnú úlohu matky a po dobu jej schopnosti plodiť deti ju jej hormóny ochraňujú napr. pred kardiovaskulárnymi ochoreniami (veľmi významne!), rednutím kostí a osteoporózou, zlepšujú spaľovanie tukov a ovplyvňujú aj ukladanie tukovej hmoty (pre obézne ženy pred menopauzou je typická bezpečnejšia obezita hruška než obezita jablko).

Od menopauzy a poklesu estrogénov táto ochrana mizne. Ak je napr. výskyt infarktu myokardu nepomerne vyšší u štyridsaťročných mužov ako rovnako starých žien, tak po menopauze sa riziko postupne vyrovnáva. Aj rednutie kostí a osteoporóza sa objavujú u žien po prechode v oveľa významnejšej miere a vedú k vyššiemu výskytu zlomenín.

Znamená to, že ženy po menopauze by sa mali sústrediť na prevenciu aterosklerózy, obezity a osteoporózy.

Znížená hladina estrogénov môže mať vplyv aj na padanie vlasov. Nedostatok estrogénov vyvoláva aj zmeny v oblasti panvového svalstva, to stráca svoju schopnosť správne podporovať močovú trubicu a objavuje sa močová inkontinencia.

Zmeny pošvovej sliznice vyvolané vplyvom nedostatku estrogénu môžu spôsobiť nepríjemné svrbenie pošvy.

Liečba

Ako bolo uvedené na začiatku, tak menopauza síce je nepríjemná, ale nie je to choroba. Otázkou preto je, či liečiť prirodzený, hoci nepríjemný, proces.

Na liečbu by pritom nebolo nič ťažké – máme modernú medicínu a pacientke sa proste začnú dodávať pohlavné hormóny v tabletovej forme.

Všetky nevýhody menopauzy sú preč. Znie to až moc dobre, než aby to bola pravda? Áno, je v tom taký háčik. Ak totiž na ženu začneme po období prechodu pôsobiť hormonálnymi preparátmi, začne sa jej zvyšovať riziko vzniku rakoviny prsníka alebo ďalších druhov gynekologických nádorov. P

odávanie hormonálnych preparátov u menopauzy z akejkoľvek príčiny by sa preto malo starostlivo prerokovať s gynekológom a žena by si mala byť vedomá prípadných rizík.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/menopauza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button