Meningokok

meningokokMeningokok je najmä v našich médiách veľmi skloňovaný termín. Často počujeme o dieťati, ktoré prežilo, či v tom horšom prípade neprežilo útok meningokoka. Čo teda ten meningokok presne je? Meningokok je baktéria, ktorá sa plným názvom volá Neisseria meningitis [Najsérija]. Existuje ich viac typov a pre prehľadnosť sa označujú písmenami A, B, C. V Slovenskej republike sa najviac vyskytujú typy B a C. Neisseria môže spôsobovať niekoľko infekčných stavov a niektoré z nich sú smrteľné. Zaujímavý je fakt, že niektorí ľudia majú túto baktériu v malom počte v nosohltane a nijako im neublíži.

Príčiny meningokoka


Meningokok napáda deti akéhokoľvek veku a mladistvých, ktorí sú oslabení a vyčerpaní. Typicky sa meningokok u adolescenta rozbehne deň po nadmernej fyzickej aktivite, alebo po nejakej nočnej akcii – diskotéka, krčma a pod.

Ako už bolo napísané vyššie, baktéria u mnohých ľudí osídľuje bez akýchkoľvek komplikácií nosohltan a môže sa kvapôčkami preniesť na vnímavého (čiže pre infekciu prístupného) jedinca.

Prejavy

Meningokok sa prejavuje veľmi pestro. Spočiatku sa môžu objaviť príznaky podobné chrípkovým (únava, zvýšená teplota), ktoré sa však veľmi rýchlo zhoršujú.

Smrť môže nastať v najhoršom prípade v rámci hodín.

Ďalšie príznaky záležia na konkrétnej chorobe, ktorú meningokoky spôsobia.

1. Meningokoková meningitída

Toto je aj vďaka médiám asi ten najznámejší typ meningokokovej infekcie. Meningokok sa dostal na mozgové blany (obaly mozgu) a spôsobil ich zápal.

Choroba sa prejavuje príznakmi súvisiacimi s postihnutím mozgových obalov – horúčka, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, stuhnutie šije a neschopnosť predkloniť hlavu. Postupom na mozgové tkanivo potom vzniká menigokoková encefalitída.

Podobný stav vzniká pri infekcii mozgových blán pneumokokmi, čo je však úplne iná baktéria zo skupiny streptokokov. Paradoxné je, že táto obávaná forma choroby zabíja „len“ asi 10% chorých.

Mohlo by to byť horšie, a tiež je – viď. bod 2, v ktorý môže relatívne ohraničená meningokoková meningitída prejsť.

2. Meningokoková sepsa

Meningokoková sepsa je extrémne vážny stav s úmrtnosťou okolo 25%. Pojem sepsa všeobecne je ťažké vysvetliť.

Sepsa sa môže vyskytnúť u všetkých bakteriálnych infekcií a jedná sa v podstate o nenormálne silnú reakciu nášho organizmu na baktériu alebo jej časti, ktoré sa dostali do krvného obehu.

Laicky sa sepsa označuje ako otrava krvi. Meningokok spôsobuje sepsu častejšie ako ostatné baktérie kvôli hojne vylučovanej látke zvanej lipopolysacharid (LPS). Tá sa uvoľňuje vo veľkom množstve z rozpadajúcich sa bakteriálnych buniek (imunita s nimi bojuje) a dostane sa do krvi.

LPS pôsobí na náš imunitný systém ako červená handra na býka. Imunitné bunky sa rozdráždia a masovo začnú vylučovať agresívne zápalové látky, čím bohužiaľ ohrozia náš vlastný organizmus.

Rozbehne sa ťažko zastaviteľná reakcia, ktorá vedie k poruchám zrážania krvi, výstupu krvnej plazmy mimo cievy a srdcovému zlyhaniu z nedostatku tekutín v cievach – šokový stav. Krvný obeh sa v snahe oddialiť najhoršie obmedzí na zásobenie 3 základných orgánov (mozog, srdce a nadobličky – tie sú významné tvorbou hormónov kortikoidov).

Ostatné orgány trpia nedostatkom kyslíka a začnú zlyhávať. Ako prvé väčšinou odchádzajú obličky, potom je na rade pečeň a nakoniec zlyháva aj srdce a mozog. Človek umiera.

Prejavom postupujúcej sepsy je rýchlo sa zhoršujúci stav chorého, kedy mimo horúčky začne dochádzať k poklesu krvného tlaku, zrýchleniu pulzu a dychu, zblednutiu a zníženej tvorbe moču.

Vzhľadom k poruchám zrážanlivosti dochádza aj ku krvácaniu z malých ciev a pod kožou sa začínajú objavovať fialovo zafarbené krvavé škvrnky – tzv. petechie. Tie sú zásadné pre diagnostiku.

Akonáhle máme mladého človeka s príznakmi rýchlo sa zhoršujúcej chrípky, u ktorého sa podobné fliačky na koži začnú objavovať, musíme ho čo najrýchlejšie dostať do nemocnice.

Diagnostika

Diagnóza sa do značnej miery zistí z anamnézy a z klinického stavu. U meningokokovej sepsy nachádzame určité varovné indície: ide zvyčajne o mladého človeka, ktorý je oslabený po nedávnej fyzickej aktivite, teraz má chrípkové príznaky (bolesť hlavy, slabosť, horúčka) a na koži má tmavé škvrnky.

Príznaky môžu byť však zastreté, škvrnky môžu chýbať alebo si ich nevšimneme a pomýliť si v prvej chvíli meningokoka s klasickou chrípkou môže byť jednoduché.

Baktériu možno zistiť v mikrobiologickom laboratóriu z krvi, ale zaberie to čas, ktorý u meningokoka nemáme. Preto sa pri podozrení na infekciu meningokoka zahajuje liečba antibiotikami ihneď, ako na ňu lekár vysloví podozrenie.

Môžeme vziať vzorky krvi na mikrobiologické vyšetrenie (tzv. hemokultúry), pošleme ich do laboratória a hneď potom sa nasadia antibiotiká.

Laboratórium potom s odstupom podozrenie potvrdí či vyvráti. U meningokokovej meningitídy je cennou možnosťou diagnózy lumbálna punkcia.

V bedrovej oblasti sa tenkou ihlou opatrne nabodne chrbticový kanál (pod zakončením miechy) a získa sa trocha mozgovomiechového moku. V ňom potom môžeme nájsť známky zápalu a zistiť z nej typ prítomnej baktérie.

Prevencia

Vykonáva sa očkovanie. Jednotlivé vakcíny dokážu ochrániť proti meningokokom skupiny A, B aj C, avšak je nutné brať do úvahy, že imunita sa nevytvorí proti všetkým podtypom meningokokov a riziko infekcie sa „len“ zníži a nie je nulové.

Liečba

Záleží na ťarche stavu. Hospitalizácia v nemocnici je samozrejmosťou, podanie megadávok antibiotík do žily taktiež (podávajú sa penicilíny a cefalosporíny).

Ako bolo uvedené vyššie, pri podozrení na meningokoka sa antibiotiká podávajú ihneď a to bez ohľadu na to, že nemáme výsledky laboratórnych vyšetrení. Podľa protokolov sa antibiotiká podajú napríklad aj v sanitke na ceste do nemocnice.

Ak sa začne rozbiehať sepsa, je nutné zabrániť zlyhaniu orgánov. To docielime podávaním kyslíka (alebo dokonca umelou pľúcnou ventiláciou k udržaniu dýchania) a dodávaním veľkého objemu tekutín v žilových infúziách.

Dodávky tekutín do žíl vedú k udržaniu krvného tlaku, umožnia zachovať funkciu krvného obehu a preklenúť tak kritické chvíle.

Hospitalizácia na JIS alebo na ARO, monitorovanie životných funkcií a rýchla reakcia na akékoľvek komplikácie je opäť samozrejmosťou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/meningokok

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button