Meningeóm

meningeómMeningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje množstvo podtypov meningeómov, čo však pre všeobecné pochopenie nie je dôležité.

Príčiny meningeómu


Príčina vzniku nádoru nazývaného meningeóm nie je celkom jasná.

Zrejme existuje určité geneticky dané riziko, zvýšené riziko vzniku meningeómov majú pacienti s vrodenou chorobou známou ako neurofibromatóza. Okrem toho sa uvažuje o vplyve radiačného žiarenia.

Príznaky

Malý meningeóm sa nemusí nijako prejavovať, väčší potom môže svojim rastom a utláčaním okolitého tkaniva spôsobiť najrôznejšie neurologické prejavy ako je epilepsia, poruchy hybnosti a citlivosti častí tela, dvojité videnie, inkontinenciu moču a niekedy aj úniky stolice, zmeny osobnosti, demenciu, a pod.

Menej často sa môžu objaviť aj príznaky vnútrolebečného pretlaku (zvracanie, bolesti hlavy). Nádory rastúce v chrbtovom kanáli môžu útlakom miechy spôsobiť najmä ochrnutie trupu a dolných končatín.

Diagnostika

Pri neurologických ťažkostiach nechá neurológ zvyčajne vykonať CT vyšetrenie mozgu alebo jeho magnetickú rezonanciu a tie nádor objavia.

Podobne možno vyšetriť aj meningeómy v chrbtovom kanáli.

Vzhľadom na to, že mozgové meningeómy vznikajú z buniek mozgových obalov, nájdeme ich v okrajových častiach mozgu, tesne pod lebečnými kosťami.

Liečba

Ide o vek pacienta, veľkosť meningeómov a prítomnosť ťažkostí. U staršieho pacienta s náhodne nájdeným malým meningeómom je úplne prípustné ho iba kontrolovať a riešiť len vtedy, keď dochádza k výraznému zväčšovaniu.

Inak je základom chirurgická liečba, pri ktorej je nádor odstránený.

Pochopiteľne sa jedná o neurochirurgiu, ktorej obtiažnosť a úspešnosť závisí ako na veľkosti, tak na umiestnení nádoru.

Ak je meningeóm menší a neprístupný pre neurochirurga, potom ho možno zničiť cieleným ožiarením Leksellovým gama nožom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/meningeom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Aké sú prognózy, čo sa týka rozsiahleho meningeómu kavernozneho splavu, asi tak veľkosti slepačieho vajca? Akú dĺžku života môžem očakávať a aké komplikácie môžu nastať v budúcnosti? Pred 10 rokmi som podstúpila ožiarenie laserovým gamanožom.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button