Melónový žalúdok

melonový žalúdokMelónový žalúdok je pojem, ktorý sa používa v gastroenterológii, pomerne často je používaná aj anglická verzia „watermelon stomach“. Termín súvisí s endoskopickým nálezom dolnej časti žalúdka, ktorá má kvôli prítomnosti tmavočervených pruhov vzhľad melónu. Toto zafarbenie je spôsobené rozšírením žilových pletenín v stene dolnej časti žalúdka, ktoré odborne nazývame ako výplach antrálnej venektázie.

Príčiny melónového žalúdka


Je nutné podotknúť, že príčiny vzniku rozšírenia žalúdočných žilových pletenín a tým pádom vznik melónového žalúdka, nie sú mnohokrát jasné.

Boli však pozorované choroby, pri ktorých sa melónový žalúdok vyskytuje častejšie. Jedná sa napríklad o cirhózu pečene s portálnou hypertenziou, chronické zlyhávanie obličiek a niektoré autoimunitné choroby (napr. sklerodermia).

Typickým pacientom je žena vyššieho veku (nad 60 rokov veku), u mužov je melónový žalúdok o niečo zriedkavejší.

Príznaky

Toto ochorenie sa často nijako neprejavuje a je náhodným nálezom na gastroskopiu, keď lekár na obrazovke vidí spomínané pozdĺžne červenej čiary na sliznici v dolnej polovici žalúdka, ktoré sa striedajú s normálnou žalúdočnou sliznicou.

Niekedy však môže dochádzať z rozšírených povrchových žíl ku krvným stratám do žalúdka s rozvojom chudokrvnosti, niekedy sa môže dokonca objaviť krv v stolici s charakterom meléna.

Diagnostika

Toto ochorenie je dobre viditeľné pri gastroskopii.

Ak by sme z ložísk melónového žalúdka vzali klieštikmi vzorku (biopsia) a následne ju dali na vyšetrenie, potom by sme aj pod mikroskopom našli rozšírenie drobných žiliek v sliznici. Biopsia však nie je úplne odporúčaná, pretože ložiská môžu silno krvácať.

Liečba

Liečbu volíme vtedy, keď melónový žalúdok spôsobuje ťažkosti. Terapia je zvyčajne endoskopická, kde sú pri gastroskopii plochy sliznice so zväčšenými žilami „spálené“ pomocou argonového plynu.

Zákroky sú nebolestivé.

V prípade veľkého krvácania, ktoré nie je endoskopické riešenie vhodné a môže byť nutný chirurgický zákrok s odstránením postihnutej časti žalúdka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melounovy-zaludek

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button