Meckelov divertikul

Meckelov divertikulMeckelov divertikul je malý vyčnievajúci vačok, ktorý vychádza zo steny tenkého čreva. Vchádza do brušnej dutiny, nie do črevného lúmenu. Ide o vrodenú chybu. Vyskytuje sa asi u 2% populácie. Asi 1 z 50 ľudí má Meckelov divertikul. Najčastejšie sa vyskytuje v ileu (3. časti tenkého čreva, ktorá sa spája s hrubým črevom).

Táto anomália nespôsobuje žiadne ťažkosti, kým sa stav neskomplikuje zápalom, perforáciou (prederavením) alebo obštrukciou divertikulu.

Ak sa zapáli a perforuje, je nutná urgentná chirurgická liečba.

Príznaky Meckelovho divertikulu:


  • U väčšiny pacientov je asymptomatický
  • Nebolestivé alebo bolestivé krvácanie z konečníka.
  • Zvyčajne je prvým príznakom krvácanie, pretože sliznica divertikula môže byť podobná sliznici žalúdka. To znamená, že obsahuje bunky produkujúce kyselinu chlorovodíkovú (HCl). Tá dráždi sliznicu, ktorá sa nachádza v ostatnom ileu a vedie ku vzniku vredu, poškodeniu ciev a krvácaniu. Sliznica ilea totiž neobsahuje protektívne faktory (hlien), ktoré by ju chránili pred HCl. Za fyziologických okolností sa HCl do ilea nedostáva
  • Môže vzniknúť vážny stav – črevná nepriechodnosť – ileus
  • Bolesti brucha (najmä vpravo dole)

Diagnostika

Diagnózu nie je celkom ľahké urobiť. Je veľakrát náhodne nájdený počas chirurgického zákroku, ktorý môže byť vykonávaný z úplne iného dôvodu.

Zo zobrazovacích metód je zrejme najvhodnejšia enteroklýza (alebo CT Enteroklýza), ktorá výchlipky odhalí.

Pomerne zaujímavé je rádioizotopové vyšetrenie, ktoré spočíva v aplikácii rádioizotopu technécia a sledovanie jeho koncentrácie v tkanivách.

Technécium je zachytávané v žalúdočnej sliznici, ktorá sa môže (ale nemusí) vo výchlipke nachádzať.

Liečba Meckelovho divertikulu

V prípade ak sa Meckelov divertikul objaví náhodne, tak ho neliečime.

Pokiaľ má však pacient nejaké zdravotné ťažkosti, začíname chirurgickú liečbu, ktorá je u tohto ochorenia jediná možná, a odstránime vydutiny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/meckeluv-divertikl

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button