Mechanický ileus
Mechanický ileus je porucha črevnej priechodnosti a radí sa medzi náhle brušné ochorenia. Vzniká náhle, takmer z plného zdravia, má rýchly priebeh a bez liečby môže ohroziť život postihnutého. Črevná nepriechodnosť sa označuje ako ileus, môže postihnúť tenké a hrubé črevo. Najčastejšie je spôsobená mechanickou prekážkou, ktorá zabraňuje črevnú priechodnosť.
Mechanický ileus je spôsobený uzáverom črevného priesvitu v čreve, jeho stene či úplne mimo črevo.
Výživa črevnej steny nie je primárne poškodená. Zvláštnou skupinou tohto ochorenia je strangulačný ileus, kedy je črevo zovreté zvonka aj s jeho cievami a nervami.
Príznaky mechanického ilea
Mechanický ileus a jeho príznaky sú rôzne je to napríklad zvýšená črevná peristaltika nad prekážkou, ktorá spôsobuje kolikovitú bolesť brucha, ktorá s vymiznutím peristaltiky ustáva.
Dráždenie nervových zakončení môže vyvolať trvalú bolesť brucha.
Ďalším príznakom mechanického ileu je zvracanie, ktoré môže byť reflexné pri lokalizácii prekážky blízko žalúdka (tzv. vysoký ileus) alebo priškrtenie čreva alebo neskôr z hromadenia črevného obsahu.
Čím je prekážka lokalizovaná bližšie konečníka, tým neskôr k vracaniu dochádza. Zástava odchodu plynov a stolice býva skôr u nízkych ileusov, lokalizovaných blízko konečníka.
Mechanický ileus má mnoho príznakov, ďalším príznakom je dehydratácia organizmu spôsobená vracaním, presiaknutím črevnej steny, únikom tekutiny do brušnej dutiny aj hromadením krvi v žilovom riečišti čreva.
Medzi príznaky dehydratácie patrí pocit smädu, pocit na odpadnutie, niekedy aj zvýšená teplota.
Bolesť brucha pri mechanickom ileu je vždy kolikovitá s intervalmi bez bolesti. Čím sú prestávky medzi kolikami dlhšie, tým je stav závažnejší.
U prekážok v hornej časti tráviaceho traktu je spočiatku prítomný pocit na vracanie, ďalej vracanie žalúdočného obsahu a nakoniec aj črevného obsahu (hnedej tekutiny páchnucej po stolici). Uzáver na hrubom čreve sa vyvíja aj niekoľko týždňov, príznaky sú menej výrazné.
Spočiatku má chorý pocit plnosti brucha so zlým odchodom plynov a nepravidelnou stolicou. Tupá bolesť brucha je spôsobená rozpätím čreva.
Príčiny
Vôbec najčastejšou príčinou sú zhubné nádory čriev, lokalizované väčšinou v ľavej časti hrubého čreva.
Nádor rastie pomaly a postupne uzatvára črevný lumen. Spravidla sa prejaví nadúvaním a striedaním zápchy s hnačkami, ale samotný ileus môže byť aj prvým príznakom.
Ďalšou príčinou môže byť vniknutie kameňa zo žlčníka do čreva fistúl. Vyskytuje sa najmä u starších pacientov s predchádzajúcimi žlčníkovými problémami.
Rovnako u nich môže uzáver spôsobiť hrubá nedostatočne strávená potrava (sušené ovocie, kôstky) alebo nedostatočný príjem tekutín so vznikom zápchy, ktorú navyše podporuje obmedzená pohyblivosť. Uzáver čreva môže byť spôsobený aj vsunutím hornej časti čreva do spodného úseku tzv. invaginácia.
K mimočrevným príčinám uzáveru čreva patria zrasty po zápaloch a operáciách, priškrtenie prietrže v otvoroch alebo zauzlenie čriev.
Črevnú nepriechodnosť môže spôsobiť aj prerastanie alebo útlak iného zhubného nádoru v dutine brušnej, najmä gynekologického pôvodu.
Diagnostika
Ak sa u vás objaví kolikovitá bolesť brucha, vracanie, neodchádza stolica ani plyny, neváhajte s návštevou svojho lekára alebo sa dostavte do nemocnice na chirurgické oddelenie, môže ísť totiž o mechanický ileus. Lekár sa vás najprv spýta na vaše ťažkosti a potom vás vyšetrí.
Pri vyšetrení lekár vidí pocit plnosti brucha, pohmatom zistí zvýšené napätie brušnej steny a celkovo zvýšenú citlivosť či bolestivosť brucha.
Spočiatku fonendoskopom počujú zvýšenú črevnú peristaltiku, ktorá neskôr slabne, až úplne stíchne. Potrasenie brušnej steny vyvolá šplechot tekutiny v roztiahnutom čreve.
Mechanický ileus je diagnostikovaný pomocou jednoduchej röntgenovej snímky brucha v stoji. K objasneniu príčiny črevnej nepriechodnosti pomôže aj ultrazvuk brucha, zvlášť pri ochorení žlčníka, žlčových a močových ciest, alebo CT vyšetrenie brucha.
Liečba mechanického ilea
Mechanický ileus je liečený spravidla chirurgickou formou. Operáciou sa odstraňuje alebo obchádza prekážka.
Ak je obštrukcia vnútri čreva, črevo sa prereže a prekážka sa odstráni. Pri nádore čreva sa postihnutý úsek odstráni, k obnoveniu kontinuity sa voľné časti čreva spoja tzv. anastomózou, alebo sa črevo vyústi navonok vývodom tzv. stómiou.
Pri zauzlení čriev, invaginácia, je nutné operovať včas, inak dôjde k výraznému porušeniu krvného zásobenia črevnej steny a jej odumretie.
Postihnutý úsek sa potom musí odstrániť a jeho zdravé konce následne spojiť. Pri včasnom riešení stačí zrasty prerušiť alebo črevo navrátiť do pôvodnej polohy a zabrániť opakovaniu problémov upevnením postihnutého úseku.
Prevencia
Častou príčinou poruchy črevnej priechodnosti sú pooperačné zrasty v dutine brušnej. Ich najlepšou prevenciou je šetrná operačná technika.
Ak vám lekár ponúkne laparoskopickú operáciu, využite túto možnosť.
Laparoskopická operácia je vykonávaná z niekoľkých drobných vpichov do brušnej dutiny, ktorými sa operuje pomocou špeciálneho prístrojového a nástrojového vybavenia. Celý výkon je pre telo šetrnejší, netvorí sa toľko pooperačných zrastov.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mechanicky-ileus
Použité zdroje: základné zdroje textu