Marburgská horúčka

Marburgská horúčkaMarburgská horúčka je infekčné ochorenie, ktoré patrí medzi nebezpečné hemoragické (krvácavé) horúčky. Ochorenie sa vyskytuje v Afrike, avšak názov má podľa nemeckého mesta Marburg, kde sa niekoľko desiatok ľudí nakazilo od opíc dovezených z Afriky na laboratórny výskumu.

Príčiny Marburgskej horúčky


Marburgská horúčka je spôsobená vírusom, ktorý napáda primáty a človeka, nákaza býva prenášaná aj netopiermi.

Typický výskyt Marburgskej horúčky je v niektorých afrických štátoch ako je Kongo, Angola, alebo Uganda, kde boli popísané aj najväčšie epidémie (išlo o desiatky až stovky potvrdených prípadov).

K prenosu vírusu dochádza blízkym kontaktom a telesným tekutinami, vírus sa našťastie neprenáša vzduchom.

Prejavy Marburgskej horúčky

Marburgská horúčka má veľmi podobné prejavy eboly a objavujú sa asi okolo týždňa po nákaze.

Ochorenie začína veľmi vysokou horúčkou nad 40 ° C, ktorá je spojená s únavou a silnými bolesťami hlavy. Bývajú prítomné aj ďalšie bežné príznaky infekcie ako bolesť svalov, nevoľnosť, zvracanie a zimnica.

Neskôr sa objavuje kožná vyrážka, krvácanie pod kožu, krvácanie do tráviaceho traktu (krv v stolici) a prípadne krvácanie z ďalších tkanív a telesných dutín a slizníc.

Po niekoľkých týždňoch sa časť chorých uzdraví, ale u nezanedbateľného počtu nakazených dochádza k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, rozvratu vnútorného prostredia, diseminovanej intravaskulárnej koagulopatii, poruche vedomia a smrti.

Diagnostika

Diagnostika sa bežne nevykonáva. Pri príznakoch hemoragickej horúčky je pacient vyšetrovaný v špecializovaných centrách, kde sa špeciálnymi metódami vrátane sérologie, kultivácie vírusu z telesných tekutín a PCR metód.

Liečba

Liečba v podstate nie je možná, proti Marburgskému vírusu nemáme účinné antivirotiká.

Terapia preto spočíva v monitorovaní pacienta na lôžku intenzívnej starostlivosti s udržiavaním základných životných funkcií a dostatočnou hydratáciou s cieľom zabrániť rozvratu organizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/marburgska-horecka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button