Maniodepresívna psychóza

maniodepresívna psychózaManiodepresívna psychóza je aj laikom relatívne dobre známe psychiatrické ochorenie. Choroba sa tiež označuje ako bipolárna afektívna porucha a jedná sa primárne o poruchu nálady.

Príčiny maniodepresívnej psychózy


Podobne ako u iných psychiatrických chorôb nie je ani u maniodepresivity jasná vyvolávajúca príčina.

Celkom iste pôjde o genetický predpoklad k vzniku poruchy, ktorý pod vplyvom vonkajších faktorov vedie k spusteniu vzniku choroby.

Choroba môže vzniknúť prakticky v každom veku, avšak typicky sa začína prejavovať u dospievajúcich, alebo mladých dospelých jedincov.

Prejavy

Maniodepresívna psychóza sa prejavuje tak, že nálada chorého sa mení ako na horskej dráhe a dochádza k striedaniu období relatívne normálnej nálady a správania s depresívnymi a manickými fázami.

Depresívna fáza zodpovedá klasickej depresii – dotyčný je neaktívny, smutný, stráca záujmy, nič ho nebaví, vyhýba sa spoločnosti ostatných ľudí, stráca životný cieľ a môže mať samovražedné myšlienky.

Človek býva úzkostný a nedokáže prežívať radosť. Manické obdobie je pravým opakom.

Chorí srší optimizmom a aktivitou, jeho sebavedomie nezdravo vzrastie, má pocit, že všetko dokáže, veľakrát začne spriadať bizarné plány – neúčelné nakupovanie zbytočností, podnikanie, organizovanie najrôznejších akcií pod.

Nezriedka minie neuveriteľné množstvo peňazí z rodinného rozpočtu. Choroba tak predstavuje veľmi nepríjemný problém ako pre chorého, tak pre jeho blízke okolie.

Diagnostika

Diagnózu určí psychiater na základe zistenej anamnézy a pohovoru s pacientom. Určí presný typ maniodepresívnej poruchy (je ich množstvo) a rozhodne o vhodnej liečbe.

Liečba maniodepresívnej psychózy

Maniodepresívna psychóza sa lieči liekmi zo skupiny antidepresív, ktoré sa kombinujú s tzv. stabilizátormi nálady (napr. lithium carbonicum).

Kým antidepresíva bránia vzniku depresívnej fázy choroby, stabilizátory nálady bránia prechodu do mánie.

Pridávať sa môžu aj niektoré liečivá zo skupiny antipsychotík. Svoje využitie má aj veľmi účinná liečba elektrošokmi.

Pre pacienta je dôležité vedieť, že je nutné pravidelne užívať lieky predpísané psychiatrom, aj keď sa začne cítiť zdravý (čo je dané účinkom liekov) a mal by sa vyvarovať alkoholu a iných návykových látok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/maniodepresivni-psychoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button