MALT lymfóm
MALT lymfóm (inak tiež maltom) je nádorovou chorobou, ktorá sa radí do skupiny lymfómov. Ako ostatné choroby z tejto skupiny vychádza aj MALT lymfóm z lymfocytov, významných obranných buniek organizmu. Skratka MALT znamená Mucos Associated Lymphoid Tissue, čo sa dá preložiť do slovenčiny ako slizničné lymfatické tkanivo.
Lymfatické tkanivo v slizniciach má veľký význam pre obranné reakcie a ochranu slizničných vrstiev pred mikroorganizmami.
Za istých okolností však práve z tohto lymfatického tkaniva môže vzniknúť lymfóm.
Príčiny MALT lymfómu
MALT lymfómy zvyčajne vznikajú na podklade dráždenia sliznice chronickým zápalovým procesom – môže sa jednať o infekčné, alebo autoimunitné zápaly.
Najčastejším maltomom je MALT lymfóm žalúdka, ktorý môže vzniknúť na podklade dráždenia žalúdočnej sliznice prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori.
Táto baktéria síce žije v žalúdkoch až polovice obyvateľov SR, vznik lymfómu je však pomerne zriedkavý.
MALT lymfómy môžeme samozrejme nájsť aj v iných častiach tráviacej trubice, napríklad v tenkom čreve.
Prejavy
Záleží na mieste lokalizácie MALT lymfómu.
Žalúdočný maltom sa zvyčajne prejavuje chronickými tráviacimi ťažkosťami, nevoľnosťou, nechutenstvom. MALT lymfóm v tenkom čreve môže svojim rastom utlačiť dutinu čreva a vyvolať črevnú nepriechodnosť.
Diagnostika MALT lymfómu
Diagnostické postupy sa riadia miestom lymfómu.
U žalúdočného MALT lymfómu je ideálnou vyšetrovacou metódou gastroskopia, ktorá môže byť spojená s odberom vzorky na histologické vyšetrenie.
Liečba
MALT lymfómy sa neradia k výrazne zhubným nádorom a mnohokrát majú tendenciu miznúť pri odstránení ich vyvolávajúcej príčiny.
U maltomu žalúdka tak častokrát stačí vyhubiť Helicobacter pylori antibiotickou liečbou.
Liečba samotného MALT lymfómu sa robí klasickou chemoterapiou. Prognóza je veľmi dobrá a šance na uzdravenie sú u maltomu veľké.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/malt-lymfom
Použité zdroje: základné zdroje textu