Malakoplakia

malakoplakiaMalakoplakia je menej časté zápalové ochorenie, ktoré postihuje vylučovaciu sústavu. Medzi najčastejšie postihnutých patria ženy nad 40 rokov, malakoplakia sa však môže vyskytnúť u oboch pohlaviach a u rôznych vekových skupín.

Príčiny malakoplakie


Príčinou malakoplakie je zrejme infekcia močových ciest, s ktorou si imunitný systém chorého nie je schopný poradiť a to vedie k vzniku chronického zápalového procesu s hromadením polorozpadnutých baktérií, vápnika, železa a ďalších zlúčenín v sliznici.

Vyššie riziko rozvoja malakoplakie majú pomerne logicky ľudia s oslabenou imunitou (cukrovka, užívanie imunosupresív a ďalšie).

Prejavy

Prejavy malakoplakie sú chronické močové ťažkosti, ktoré pripomínajú neustupujúcu infekciu močových ciest (krv v moči, bolesť pri močení).

Na sliznici močového ústrojenstva a najmä v močovom mechúre potom vznikajú ložiská zápalu so žltkavými povlakmi a miestami dokonca aj vriedky.

Diagnostika

Pri vyšetrený moču sú zvyčajne nájdené baktérie, krv a biele krvinky, čo svedčí pre močovú infekciu.

Malakoplakia môže byť potvrdená cystoskopiou, pri ktorej si lekár prezrie vnútro močových ciest s charakteristickým postihnutím sliznice a môže odobrať vzorky na histologické vyšetrenie.

Histologické vyšetrenie preukáže chronické zápalové zmeny a niektoré ďalšie špecifické nálezy typické pre malakoplakiu.

Liečba malakoplakie

Pacientovi, ktorý nie je schopný sa s infekciou sám „pobiť“, je nutné pomôcť nasadením antibiotík, čo zvyčajne vedie k vymiznutiu poškodenia sliznice a klinických ťažkostí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/malakoplakie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button