Listerióza
Listerióza je označením pre skupinu infekčných chorôb, ktoré majú rovnakého vyvolávateľa – baktériu známu ako Listeria monocytogenes [Listérija monocytogenes]. Týchto chorôb je mnoho, od banálnych až po život ohrozujúce. Zvláštne nebezpečenstvo predstavujú listérie pre tehotnú ženu. Našťastie sú v dnešnej dobe listériové infekcie stále vzácnejšie.
Príčiny listeriózy
Listérie sú tyčinkové baktérie žijúce v tráviacom trakte mnohých zvierat a spôsobujú preto mnoho zvieracích chorôb.
Listérie môžu však pomerne ľahko kontaminovať potraviny, najmä tie zvieracieho pôvodu – mlieko, syry, mäsové výrobky a pod. listérie zo zvieracieho trusu môžu však kontaminovať aj rastliny a zeleninu.
K samotnej nákaze človeka potom dochádza po zjedení kontaminovaných potravín a vstupom baktérie do nášho tráviaceho traktu. Listerióza sa sa zaraďuje do skupiny chorôb označovaných ako antropozoonózy, tj. choroby prenesené na človeka zo zvierat.
Prejavy
Listérie preniknú stenou tráviacej trubice, dostanú sa do krvného obehu a začnú sa šíriť po tele. Môže dôjsť k postihnutiu rôznych orgánov a podľa toho tiež rozlišujeme rôzne formy listériovej infekcie.
Ako prvé sa zvyčajne objavujú príznaky ochorenia tráviacej sústavy ako je nevoľnosť, vracanie a hnačky. Tieto problémy sú často sprevádzané horúčkou.
Krvou sa listérie dostávajú napríklad do pečene, srdca alebo mozgu a môžu tak vyvolať zápaly srdcovej svaloviny, hnisavé zápaly pečene alebo zápal mozgových blán (meningitídu).
Najmä posledná spomínaná listeriová meningitída je pomerne nebezpečné ochorenie. Postupuje pomaly a prejavuje sa horúčkami, únavou, bolesťami hlavy, kŕčmi a v tých horších prípadoch poruchami vedomia a smrťou.
Zvláštnym nebezpečenstvom je listerióza u tehotnej ženy. Listérie napádajú placentu a následne aj tkanivá plodu. Dôsledkom infekcie je často potrat.
Týmto spôsobom zrejme ovplyvnili listérie aj anglickú históriu. Kráľovná Anna nebola schopná aj napriek 17 tehotenstvu donosiť jediné dieťa a ako príčina mnohých jej potratov sa predpokladá opakovaná infekcia listérií.
Prevencia pred listeriózou
Hlavné je zabrániť prenosu baktérie zo zvierat na človeka, tj. zabrániť tomu, aby človek zjedol potraviny kontaminované listériou.
Samotnej kontaminácii sa síce nedá zabrániť vždy, správne vykonané tepelné spracovanie mäsových a mliečnych výrobkov však riziko nákazy minimalizuje. Veľkým míľnikom v boji s infekčnými chorobami bola v tomto ohľade pasterizácia mlieka.
Diagnostika
Listerióza sa príliš často prehliada, pretože je extrémne vzácna. Diagnózu možno urobiť kultivačne (tj. po získaní vzorky krvi v mikrobiologickom laboratóriu) alebo sérologickým vyšetrením krvi, kedy zisťujeme v krvi prítomnosť protilátok proti baktériám.
Liečba listeriózy
Vzhľadom na to, že listéria je baktéria, sú hlavnou liečebnou možnosťou antibiotiká.
Väčšinou sa používajú aminopenicilíny ako je ampicilín a niekedy sa kombinujú pre väčší efekt s aminoglykozidovými antibiotikami, ktorých najznámejším zástupcom je gentamicín.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/listerie
Použité zdroje: základné zdroje textu