Leptospiróza

leptospirózaLeptospiróza je infekčné ochorenie, ktorým sa človek zvyčajne nakazí od zvierat. Ochorenie je relatívne časté a vyskytuje sa prakticky celosvetovo. Väčšina prípadov prebieha pomerne mierne, sú však popisované aj závažné priebehy leptospirózy. Leptospiróza, čo všetko presne ju môže spôsobiť, ako sa táto choroba prejavuje, a ako ju môžeme diagnostikovať? Ako postupovať pri liečbe? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny leptospirózy


Príčinou infekcie sú baktérie známe ako leptospíry, ktoré patria do skupiny spirochéty. K nákaze najčastejšie dochádza blízkym kontaktom s nakazenými zvieratami *, leptospíry sa vyskytujú v ich moči a stolici.

Typickým prenášačom sú drobné hlodavce (myši, potkany, piskory, apod.), ktoré môžu svojimi exkrementami kontaminovať aj zle uskladnené potraviny.

Chorobu však môžu prenášať aj domáce zvieratá ako napríklad psy. Zvýšené riziko majú ľudia pracujúci so zvieratami (veterinári, pracovníci bitúnku, mäsiari) a ľudia s vyšším rizikom kontaktu so zvieracími exkrementami (pracovníci kanalizácií).

* Choroby prenosné zo zvieraťa na človeka odborne označujeme ako antropozoonózy.

Prejavy

Leptospiróza sa prejavuje v dvoch fázach vzplanutia prejavov oddelenými obdobím zdanlivého pokoja. Prvé príznaky vznikajú asi týždeň po nákaze a trvajú sedem dní.

Tieto prejavy zahŕňajú horúčku, únavu, bolesti hlavy, bolesti svalov a bolesti kĺbov. Po skončení tejto epizódy je niekoľko dní pokoj a potom sa horúčka vracia v druhej fáze ochorenia.

Niektoré prípady druhej fázy infekcie prebiehajú veľmi ťažko. V takom prípade označujeme leptospirózu ako tzv. Weilovu chorobu [vajlovu].

Dochádza k poškodeniu tkaniva pečene so zvýšením pečeňových testov a žltačkou a k poškodeniu obličiek, ktoré môže vyústiť v akútne zlyhanie obličiek. Leptospíry môžu preniknúť aj do mozgovomiechového moku a spôsobiť meningitídu alebo zápal mozgu (stuhnutie šije, bolesti hlavy, zmätenosť, vracanie).

Diagnostika

Diagnózu nie je ľahké určiť, pretože sa na leptospirózu väčšinou nemyslí. Prítomnosť baktérií možno určiť sérologicky zo vzorky krvi, kde nájdeme protilátky proti boréliam.

V prípade postihnutia centrálneho nervového systému nájdeme zmeny v mozgovomiechovom moku získanom pri lumbálnej punkcii.

Kultivácia leptospír v mikrobiologickom laboratóriu zo vzorky telesných tekutín je možná, ale trvá trochu dlhšie.

Liečba leptospirózy

Leptospiróza má základ liečby antibiotiká, leptospíry sú našťastie citlivé aj na niektoré bežne podávané antibiotiká.

Ďalšia podporná liečba a jej rozsah záleží na závažnosti choroby u konkrétneho jedinca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/leptospiroza-weilova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button