Leishmanióza

leishmaniózaLeishmanióza [lejšmanijóza] je zložito znejúci názov, ktorý označuje jedno menej časté infekčné ochorenie. Niektoré formy leishmaniózy môžu byť smrteľne nebezpečné a tak si táto choroba určite zaslúži svoj vlastný článok.

Príčiny leishmaniózy


Vyvolávateľmi leishmaniózy je parazitický prvok patriaci do skupiny Leishmania.

V Slovenskej republike sa nevyskytuje, jedná sa však o typického obyvateľa radu subtropických a tropických štátov Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.

Choroba je prenášaná bodnutím niektorými druhmi tropického hmyzu, napríklad niektorými muchami a komármi.

V ľudskom tele sa prvoky množia a poškodzujú tkanivo. Zvýšené riziko infekcie majú ľudia s podvýživou a oslabenou imunitou.

Prejavy

Leishmanióza má viac foriem. Pomerne klasická je kožná forma, kedy dochádza k vzniku kožného zápalu v mieste bodnutia komárom, kde leishmanie prenikli do tela. Niekedy môžu v okolí vzniknúť kožné vredy.

Prognóza tejto formy je veľmi dobrá a zvyčajne dochádza k uzdraveniu sa. Po kožnom zápale však môžu zostať doživotné jazvy.

Ďalej existuje slizničná forma, kedy je postihnutá najmä sliznica dutiny ústnej a nosnej so vznikom bolestivých vriedkov. Aj tento typ leishmaniózy má dobrú prognózu.

Oveľa závažnejšie sú tzv. viscerálne formy choroby, kedy dochádza k napadnutiu niekoľkých vnútorných orgánov.

Medzi príznaky patrí únava, chudokrvnosť, postupný úbytok na váhe, zvýšená teplota, zväčšenie lymfatických uzlín, zväčšenie sleziny a zväčšenie pečene. Prognóza tejto viscerálnej formy je bez terapie veľmi zlá a väčšina chorých zomiera.

Diagnostika leishmaniózy

Na diagnózu je možné pomýšľať u človeka žijúceho v miestach výskytu Leishmania, alebo u turistov, ktorý sa z týchto oblastí vrátili.

Prítomnosť prvoka možno potvrdiť vo vzorke krvi pod mikroskopom, existujú však aj pokročilejšie sérologické metódy a metódy na potvrdenie tejto choroby.

Prevencia

Zatiaľ neexistuje účinná vakcína proti leishmanióze a jedinou prevenciou tak je v miestach ohnísk infekcie dôsledná ochrana pred hmyzom, používanie ochranných pomôcok a repelentov.

Liečba leishmaniózy

Viscerálna leishmanióza sa má liečiť, ale efekt terapie je niekedy veľmi sporný.

Základom sú zlúčeniny obsahujúce antimón, ďalej potom niektoré antimykotiká a ďalšie chemické látky. Antibiotiká sú v terapii leishmaniózy vcelku neúčinné, istou výnimkou je antibiotikum paromomycín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/leishmanioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button