Legionela

legionelaLegionela (správne napísané legionella) je baktéria, ktorá je pôvodcom veľmi nebezpečnej formy zápalu pľúc. Legionela bola objavená relatívne, až v 70. rokoch 20. storočia a stalo sa to v americkej Filadelfii v jednom z hotelov na zraze starých legionárov. Na tomto stretnutí mnoho seniorov ochorelo záhadným zápalom pľúc, ktorý mal často ťažký priebeh, a niekoľko desiatok z nich na neho zomrelo. Ako pôvodca tejto novo pomenovanej „legionárskej choroby“ bola objavená baktéria pomenovaná Legionella pneumophila. Legionela je podobne ako chlamýdie vnútrobunkovým parazitom – vniká do našich buniek a množí sa v nich.

Príčiny prepuknutia legionely


Legionela s obľubou vyhľadáva vlhkosť a priamo miluje ľahko zahriatú vodu (tak pod 40-45 ° C). V hoteloch a ďalších miestach spoločného ubytovania (vrátane nemocníc) potom legionela prežíva vo vodovodnom potrubí, môže byť v sprchách a pod.

K nákaze potom dochádza pri vypití vody z kohútika či pri sprchovaní kontaminovanou vodou prienikom legionely z vody do nosohltana a odtiaľ do dýchacích ciest. K tomu pristupuje spravidla vyšší vek nakazených spojený so zníženou imunitou.

Legionári vo Filadelfii okrem toho vraj vo vyššej miere konzumovali whisky, čo ich imunite tiež neprospelo.

Vyššie riziko platí aj pre pacientov v nemocniciach, ktorí bývajú oslabení inými ochoreniami a sú k nákaze legionelou náchylnejší.

Prejavy

Legionárska choroba sa prejavuje najmä príznakmi zápalu pľúc vírusového typu. To znamená zvýšenú teplotu, suchý a dráždivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, bolesti hlavy, a pod.

U niektorých chorých je stav ťažší a môže dôjsť aj k zvracaniu a zmätenosti. Ako komplikácia choroby môže dôjsť k zlyhaniu orgánov – obličiek a pečene. Tento stav už môže byť smrteľný.

Diagnostika

Zistíme vyššie uvedené príznaky zápalu pľúc, okrem toho nájdeme zvýšenú sedimentáciu a CRP v krvi. Röntgen pľúc nám ukáže ložiska zápalu, odlíšiť však Legionelný zápal pľúc od ostatných je bežnými metódami skoro nemožné.

Presne možno legionely stanoviť sérologickými metódami z krvi (v krvi nájdeme protilátky proti legionele) a zvyšky legionel môžeme preukázať z moču (Legionella antigén v moči).

V prípade, že stav pacienta je vážny, oplatí sa skontrolovať pečeňové testy a obličkové parametre v sére.

Prevencia

Jedinou možnou cestou je snaha v nemocniciach (a teoreticky v miestach hromadného ubytovania vôbec) pravidelne odoberať vzorky z tamojších vodných zdrojov a chladiacich systémov a kontrolovať prítomnosť legionel. Pri ich prítomnosti potom už existujú postupy na likvidáciu baktérií.

Liečba legionely

Základnou liečbou sú antibiotiká – ideálne makrolidy a tetracyklíny.

Okrem toho je nutné liečiť ostatné príznaky, pri akomkoľvek ťažšom priebehu pacienta hospitalizovať na monitorovanom lôžku, dopĺňať tekutiny, kontrolovať funkcie pečene a obličiek a stav vnútorného prostredia organizmu.

Poznámka: U mladých ľudí legionela spôsobuje ochorenie známe ako Pontiacka horúčka. Nebýva nebezpečná a často sa prejavuje bolesťami svalov a horúčkami. Pri tejto chorobe nenachádzame žiadne známky napadnutia pľúc. Nie je potrebné ju ani liečiť, do niekoľkých dní sama ustúpi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/legionela

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button