Laktátová acidóza

Laktátová acidózaLaktátová acidóza je potenciálne závažný stav, ktorý môže bez liečby skončiť smrťou chorého. Ťažké formy laktátovej acidózy sa vyskytujú skôr u chorých v celkovo závažných a kritických stavoch. Na pochopenie pojmu laktátová acidóza je nutné poznať niekoľko informácií o metabolizme glukózy v organizme.

Princíp metabolizmu glukózy


Glukóza je cukor, ktorý je pre naše telo dôležitým zdrojom energie.

Za normálnych okolností sa sériou metabolických reakcií v tkanivách premieňa na energeticky bohaté zlúčeniny (tzv. ATP), z ktorých sa potom energia uvoľní na rôzne procesy (napr. svalová činnosť). Na normálne prebiehajúcu metabolickú reakciu je však potreba kyslík.

Ak majú tkaniva nedostatok kyslíka, alebo ak sú narušené príslušné enzýmy, musí ATP vznikať inou cestou. Táto metabolická cesta síce nepotrebuje kyslík, ale vedie k premene glukózy na laktát (kyselina mliečna) a ATP pri nej vzniká oveľa menej.

Okrem toho reakcia vedie k vzniku nadbytku vodíkových iónov a to vedie k prekysleniu organizmu (acidóza).

Laktátová acidóza je teda charakterizovaná nárastom koncentrácie laktátu v krvi, ktorá je spojená s poklesom pH (tj. nárastom kyslosti) krvi.

Príčiny laktátovej acidózy

Väčšinou je laktátová acidóza dôsledkom nedostatočného okysličenia tkanív, a preto môže sprevádzať závažné stavy spojené so zlyhávaním krvného obehu ako sú septické stavy, šokové stavy a neúmerne ťažká fyzická záťaž.

Laktátová acidóza je nebezpečnou komplikáciou pri podávaní niektorých liekov, typicky obsahujúcich zlúčeninu metformín *.

Pre bežnú medicínu veľmi vzácnou príčinou sú vrodené defekty rôznych enzýmov metabolizmu glukózy, túto okrajovú problematiku však nemá veľký zmysel rozoberať.

* Zlúčenina metformín sa využíva k terapii cukrovky 2. typu (patrí medzi perorálne antidiabetiká) a je obsiahnutá v rade liekov (Metformín, Glucophage, Metfogamma apod). Zvyšuje citlivosť tkanív k inzulínu a naviac znižuje tvorbu glukózy v pečeni.

Ak je metformín podávaný pacientom s chronickým zlyhaním obličiek, nahromadí sa v tele a účinkuje príliš silno. Utlmenie tvorby glukózy v pečeni spôsobí zníženie vychytávania laktátu pečeňových tkanív a to vedie k nárastu laktátu v organizme – vzniká laktátová acidóza.

Prejavy

Stav sa prejavuje ako celková nevôľa, apatia, nevoľnosť a zvracanie. Rozvíja sa porucha vedomia, rozvrat vnútorného prostredia bez liečby končí kómou a smrťou.

Typickou známkou je zrýchlené a hlboké dýchanie (tj. Kussmaulovo dýchanie), pri ktorom sa organizmus v reakcii na prekyslenie snaží vydýchať čo najviac oxidu uhličitého.

Diagnostika

Z krvných odberov zistíme príliš nízke pH (tzv. Astrup vyšetrenie) a zvýšenú hladinu laktátu. Ďalej môžeme nájsť známky chorobného stavu, ktorý k laktátovej acidóze viedol.

Terapia pri laktátovej acidóze

Je nutné liečiť vyvolávajúcu príčinu, zaistiť funkčný krvný obeh, laktát a metformín možno odstrániť dialýzou (niekedy môže byť potrebná kontinuálna dialýza).

V prípade výraznej kyslosti krvi sa podávajú zásadité zlúčeniny ako je bikarbonát k zvýšeniu pH v organizme.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/laktatova-acidoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button