Laktačná psychóza

Laktačná psychózaLaktačná psychóza je známa aj pod názvom popôrodná psychóza. Ide o psychiatrickú poruchu, ktorá vzniká u niektorých žien v šestonedelí, a ktorá môže mať veľmi tragické následky.

Príčiny vzniku laktačnej psychózy


Príčinou sú veľmi silné hormonálne zmeny v tele ženy v popôrodnom období, ktoré môžu niekedy významne narušiť vnímanie, emócie a rozhodovanie ženy.

Citlivosť k týmto vplyvom je individuálna, riziko je vyššie u žien s už známymi psychiatrickými poruchami, napríklad s už existujúcimi ťažšími depresiami.

Laktačná psychóza sa môže však rozvinúť aj u žien do tej doby úplne normálnych.

Vyššie riziko laktačnej psychózy je u prvorodičiek. Výskyt je len asi u jednej ženy z tisíc.

Prejavy

Laktačná psychóza môže mať viac podôb, ktoré sú podobné epizódam maniodepresívnej psychózy.

Niektoré ženy začnú byť výrazne depresívne, spomalené, s halucináciami, v opačných prípadoch sa objavuje nenormálna aktivita, eufória, zrýchlená reč a výrazne zvýšená dráždivosť.

Typické sú poruchy pamäti a náhle zmeny nálad a ďalšie psychotické prejavy, ktoré môžu ženu i jej dieťa ohroziť na zdraví alebo na živote.

V stave laktačnej psychózy je totiž zvýšené riziko samovraždy postihnutej ženy alebo vraždy svojho vlastného dieťaťa, hoci sa našťastie jedná o úplne raritné tragédie.

Diagnostika

Na diagnózu možno pomýšľať u ženy po pôrode a šestonedelí, pri ktorej sa začnú objavovať popísané poruchy správania a emócií. Stanovenie diagnózy je vecou psychiatra.

Liečba laktačnej psychózy

Dôležitá je psychiatrická terapia, niekedy je nutné nasadiť lieky zo skupiny antipsychotík a liekov stabilizujúcich náladu (napríklad preparáty lítia, ako je Lithium carbonicum).

Pomerne dobrý efekt má popisovaná aj liečba elektrošokmi, ale k nej sa pristupuje až u ťažších prípadov.

Dobrou správou je, že pri včasnej terapii príznaky popôrodnej psychózy väčšinou rýchlo ustupujú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/laktacni-psychoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button