Kwashiorkor
Kwashiorkor [kvašiorkor] je ochorenie, s ktorým sa v civilizovanom svete prakticky nestretneme, je však relatívne časté v rozvojových krajinách Afriky. Stav môžeme definovať ako kritický nedostatok bielkovín. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kwashiorkoru sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny kwashiorkoru
Príčinou je v drvivej väčšine nedostatočný prísun bielkovín v potrave.
V afrických krajinách sa kwashiorkor objavuje typicky u detí, ktoré nie sú z rôznych dôvodov dostatočne dojčené, a ktoré po skončení dojčenia nedostávajú adekvátnu výživu.
Primárny problém je teda skôr ekonomicko-sociálny než medicínsky.
Prejavy
Základným prejavom je nedostatočné prospievanie, poruchy psychomotorického vývoja u dieťaťa a nižšia váha, než by zodpovedala jeho veku.
Nedostatok bielkovín spôsobuje nedostatočný vývoj svaloviny (atrofia svalov), zhoršenie kvality kože, vypadávanie zubov a vlasov, poruchy imunitného systému a únik krvnej tekutiny z ciev do tkanív so vznikom opuchov.
Opuchy sa môžu vyskytovať prakticky kdekoľvek na tele, najčastejšie nachádzame tekutinu v dutine brušnej (tzv. ascites). Stavu dominuje apatia, znížená aktivita a bez správnej terapie sa môže stav zhoršiť do akútneho zlyhania pečene a obličiek s bezvedomím, ktoré končia smrťou.
Ľudia trpiaci kwashiorkorom majú výrazne vyššie riziko vzniku infekčných komplikácií.
Diagnostika
Diagnóza je zrejmá na prvý pohľad z klinických príznakov.
Pri vyšetrení vzorky žilovej krvi by sme v nej našli nízku koncentráciu celkovej bielkoviny a albumínu (jedna zo základných krvných bielkovín).
Liečba
Základným liečebným postupom je opatrný, ale pravidelný a dlhodobý prísun bielkovín. Súčasťou terapie je liečba prítomných komplikácií, ako sú napríklad infekcie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kwashiorkor
Použité zdroje: základné zdroje textu