Kvasinkové ochorenia pošvy
Kvasinkové ochorenia pošvy a vonkajších pohlavných orgánov ženy je snáď najčastejším typom infekčných plesňových ochorení. Kvasinky v tejto lokalizácii môžu ženy nielen nepríjemne obťažovať, ale niekedy poukazujú na prítomnosť iných (a niekedy aj vážnych) ochorení.
Príčiny kvasinkového ochorenia pošvy
Kvasinkové ochorenia pošvy spôsobuje najmä kvasinka Candida albicans [Kandida albikans], ktorá s obľubou napadá sliznice ľudského tela. Nemusí sa vyskytovať len v pošve, ale aj na koži a na sliznici tráviacej sústavy (typická je kvasinková infekcia ústnej dutiny).
Zriedkavé ale smrteľne nebezpečné sú vnútorné formy kvasinkových ochorení, kedy Candida napadne vnútorné orgány a rozširuje sa krvou po tele.
Kvasinky žijú na slizniciach aj u zdravých ľudí, ale imunita dokáže ich počet redukovať na minimálnu mieru. Horšia funkcia imunity je potom často spojená s vyšším výskytom kvasinkových infekcií.
Z toho dôvodu je pri opakovaných nálezoch kvasinkových nákaz vyšetriť pacientku a pokúsiť sa diagnostikovať stavy, ktoré môžu so znížením imunity súvisieť. Medzi také stavy patrí cukrovka a v prípade rizikovejšieho človeka (promiskuitný, homosexuál, narkoman) nie je od veci urobiť testy na HIV.
Ochorenie AIDS je poruchou imunity v jej najrýdzejšej forme, a kvasinkové infekcie vznikajú u HIV pozitívnych omnoho častejšie.
Kvasinkové ochorenia pošvy môžu vznikať častým podávaním antibiotík.
V pošve existuje krehká rovnováha medzi mnohými mikroorganizmami. Použitím antibiotík sa rovnováha vychýli v neprospech baktérií, kvasinky nad nimi ľahšie získajú prevahu a začnú sa množiť.
Prejavy
Kvasinkové ochorenia pošvy sú obvykle spojené s nepríjemnými pocitmi, úporným svrbením pošvy, pálením a výtokom.
Kvasinkový výtok býva belavý a tvarohovitý, sliznica pošvy je zvyčajne začervenaná. Vonkajšie genitálie môžu byť postihnuté tiež začervenaním, prípadne sú na nich prítomné belavé povlaky tvorené plesňou.
Diagnostika
Podozrenie na chorobu možno pojať z klinických prejavov, ale istí si môžeme byť až potom, čo sa urobí ster pošvy, a kvasinky sú nájdené pod mikroskopom alebo pri kultivácii v mikrobiologickom laboratóriu.
Ako už bolo spomenuté vyššie, mali by po opakovanej diagnóze kvasinkových infekcií pošvy nasledovať základné vyšetrenia (odbery krvi, fyzikálne vyšetrenie), ktoré by zhodnotili celkový zdravotný stav pacientky. Dôležité je najmä vylúčenie alebo potvrdenie cukrovky.
Liečba
Kvasinkové ochorenia pošvy sa liečia liekmi zo skupiny antimykotík (protiplesňové lieky). Podávajú sa vo forme mastí a vaginálnych globúl, pri ťažkých infekciách možno tieto lokálne účinkujúce liekové formy skombinovať s klasickými tabletkami.
Dodajme ešte záverom, že antibiotiká sú proti kvasinkám úplne neúčinné a naopak môžu kvasinky podporiť tým, že zlikvidujú baktérie, ktoré kvasinkám konkurujú.
Ak sa nájde ďalšia choroba, ktorá je zodpovedná za poruchu imunity, liečime ju samozrejme tiež.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kvasinkova-infekce-pochvy
Použité zdroje: základné zdroje textu