Kryoglobulinémia
Čo to je kryoglobulinémia, ako túto chorobu liečiť, ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať? Ide o prítomnosť tzv. kryoglobulinov v krvi a ich komplikácie. A o čo presne sa vlastne jedná? Kryoglobuliny sú bielkoviny, ktoré sú pri normálnych teplotách (cca 37 ° C a viac) rozpustné, ale pri nízkej teplote sa začnú zhlukovať a stávajú sa nerozpustnými. Ich prítomnosť v krvných cievach potom pochopiteľne znamená ťažkosti.
Príčiny kryoglobulinémie
Kryoglobulinémia má viac typov, všeobecne povedané môžu kryoglobuliny vznikať pri niektorých autoimunitných chorobách ako je systémový lupus erythematosus a reumatoidná artritída a u krvných nádorov ako sú niektoré lymfómy a mnohopočetný myelóm.
Ako zaujímavosť udajme častý výskyt kryoglobulinov u vírusových infekčných hepatitíd, kedy sú kryoglobuliny cirkulujúce v krvi zložené z protilátok naviazaných na časti vírusov.
Prejavy
Z vyššie uvedeného vyplýva, že za normálnych okolností sa kryoglobulinémia nijako neprejavuje. Teplota vo vnútri ľudského tela je okolo 37 ° C a kryoglobuliny sú rozpustné.
V okrajových častiach tela môže však teplota poklesnúť a to najmä ak klesne teplota okolitého prostredia a dôjde k podchladeniu jedinca.
V takom prípade sa kryoglobuliny stanú nerozpustnými, spôsobujú zhustnutie krvi a ľahšie upchávanie drobnejších tepien za vzniku vaskulitídy.
Ťažšie formy spôsobujú poškodenie kože, kĺbov, svalov a obličkových tepienok so vznikom kožných vredov, príznakov polyneuropatie, bolesti svalov a kĺbov a glomerulonefritíd so zhoršením funkcie obličiek.
Po zahriatí príznaky postupne miznú, ale pri ďalšom poklese teploty sa vracajú.
Diagnostika
Prítomnosť kryoglobulinov možno potvrdiť vyšetrením v laboratóriu.
Okrem ich potvrdenia je však vhodné zistiť, či je prítomné niektoré z vyvolávajúcich ochorení a to môže byť v mnohých prípadoch značne obtiažne.
Liečba
Kryoglobulinémia má základnú liečbu, ktorou je terapia vyvolávajúceho ochorenia, ak je to však možné. Pri úspešnej liečbe sa dá očakávať pokles až vymiznutie kryoglobulinov z krvi.
Ak nie je prítomné infekčné ochorenie, podávajú sa niekedy imunosupresíva s uspokojujúcim efektom.
Vo veľmi závažných stavoch možno vykonať tzv. plazmaferézu, tj. očistenie krvi od kryoglobulinov v špeciálnom prístroji, ktorým krv preteká a vracia sa späť do pacientovho tela.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kryoglobulinemie
Použité zdroje: základné zdroje textu