Kŕč očného viečka
Kŕč očného viečka sa odborne označuje ako tzv. blefarospazmus. Je to nepríjemný stav, ktorý síce nie je ohrozujúci na živote, ale napriek tomu spôsobuje niekoľko problémov. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kŕču očného viečka sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny kŕču očného viečka
V mnohých prípadoch je príčina nejasná a ani vykonanými vyšetreniami nie je odhalená. Inak môže byť prítomná u úrazov hlavy a niektorých ochoreniach mozgu (roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba), pri zápaloch oka a u cudzích telies v oku.
Pomerne často sú kŕče viečok popisované u náhleho vysadenia benzodiazepínov. Väčšinu pacientov tvoria starší dospelí ľudia a ľudia preddôchodkového veku.
Prejavy
Ako názov napovedá, kŕč očného viečka spôsobí nekontrolované kŕčovité stiahnutie viečka s veľmi rýchlym žmurkaním.
Pri postihnutí oboch viečok niekedy postihnutý vôbec nevidí a kŕče môžu byť navyše bolestivé. Nepríjemné zášklby môžu okrem očí postihovať aj okolité tvárové svalstvo.
Záchvat zvyčajne trvá minúty alebo aj hodiny a je sprevádzaný neznášanlivosťou prudkého svetla, ktoré spôsobuje bolesti hlavy a nevoľnosť.
Diagnostika
Pacient s popísanými ťažkosťami je väčšinou vyšetrený neurológom a očným lekárom.
Vyšetrenie môže okrem bežného fyzikálneho vyšetrenia zahŕňať aj vykonanie niektorej zo zobrazovacích metód k vylúčeniu niektorých akútnych ochorení mozgu (CT vyšetrenie mozgu, magnetická rezonancia mozgu).
Liečba
Kŕč očného viečka sa lieči aplikáciou niektorých zlúčenín do blízkosti viečka, ide napríklad o botulotoxín alebo atropín, ktoré znižujú napätie miestnych svalov.
Ak liečba neúčinkuje, možno vykonať špeciálne chirurgické zákroky, pri ktorých sú cielene narušené svaly uzatvárajúce viečko.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/krec-ocniho-vicka
Použité zdroje: základné zdroje textu