Kraniofaryngeom
Kraniofaryngeom je nezhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá v oblasti tzv. tureckého sedla na spodine mozgu, kde sa nachádza hypofýza. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny kraniofaryngeomu
Kraniofaryngeom rastie zo zárodočného tkaniva, z ktorého za normálnych okolností vzniká predná časť podmozgovej žľazy.
Prečo k tomu u niektorých ľudí dôjde, nie je jasné. Vzniku kraniofaryngeomu preto nevieme ani predchádzať.
Prejavy
Nádor je síce nezhubný, ale podobne ako ostatné nezhubné mozgové nádory vytvárajú problémy svojim rastom a útlakom okolitých tkanív.
V anatomickej blízkosti tureckého sedla sa krížia zrakové nervy a tieto krížiace sa nervové vlákna sú nádorom utláčané za vzniku veľmi špecifickej poruchy zraku s výpadkami vonkajšieho zorného poľa na oboch očiach. Neliečený kraniofaryngeom môže spôsobiť aj úplnú slepotu.
Okrem ťažkostí so zrakom sa môžu objaviť aj príznaky ako sú bolesti hlavy, motanie hlavy, slabosť, prírastok na váhe, diabetes insipidus (nadmerné močenie a s tým súvisiací silný smäd) a iné hormonálne poruchy, ktoré sú spôsobené poruchou hormonálne aktívnej hypofýzy a hypotalamu (oblasť mozgu nad hypofýzou).
Poznámka: Nádor má aj zhubnú agresívne rastúce formu, ktorá je však veľmi vzácna.
Diagnostika
Pacient s klinickými ťažkosťami je zvyčajne vyšetrený očným lekárom a neurológom. Nádor je objavený pomocou zobrazovacej metódy ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu.
Okrem charakteristického miesta rastu je nádor typický početnými usadeninami vápnika (tzv. kalcifikácia) a cystami.
Definitívna diagnóza je stanovená len v prípade histologického vyšetrenia nádoru po jeho chirurgickom odstránení.
Liečba
Existujú dve základné možnosti liečby – ožiarenia a neurochirurgický zákrok, ktoré sa môžu kombinovať.
Relatívne zlá prístupnosť nádoru však znamená, že relatívne často nie je tkanivo nádoru odstránené celé a to vedie k možnosti recidív už zdanlivo vyliečeného kraniofaryngeomu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kraniofaryngeom
Použité zdroje: základné zdroje textu