Komorová tachykardia
Komorová tachykardia je veľmi nebezpečná porucha rytmu, ktorá svojho nositeľa priamo ohrozuje na živote a väčšinou vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Aké sú príčiny tejto poruchy rytmu, ako presne sa prejavuje, Ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny komorovej tachykardie
Komorová tachykardia vzniká podobne ako ostatné arytmie v dôsledku poruchy vzniku elektrických vzruchov v srdci.
Príčinou môže byť ischemická choroba srdca vrátane infarktu myokardu, niektoré kardiomyopatie (napr. hypertrofická KMP a arytmogénna dysplázia pravej komory), poruchy vnútorného prostredia (najmä odchýlky koncentrácie iónov v krvi) a určité lieky.
V mnohých prípadoch však nemusí byť presná príčina vôbec zistená. Veľakrát sa stane, že sa epizóda komorovej tachykardie objaví pri niektorých záťažových vyšetreniach ako je napríklad záťažová ergometria.
Prejavy
Táto choroba spôsobí veľmi rýchle sťahy komôr, pri ktorých srdce nedokáže plniť svoju funkciu pumpy.
Krátkodobé epizódy komorovej tachykardie, ktoré trvajú napríklad len niekoľko sekúnd nemusia byť vôbec vnímané, alebo sa prejavujú búšením srdca a celkovo nepríjemným stavom slabosti a nevoľnosti.
Ak komorová tachykardia trvá dlhšie, postihnutý zvyčajne stráca vedomie a bez pomoci do niekoľkých minút umiera – stav označujeme ako náhlu srdcovú smrť.
Komorová tachykardia má navyše nepríjemnú vlastnosť prechádzať do ešte nebezpečnejšej fibrilácie komôr. Podľa času trvania sa komorová tachykardia rozlišuje na nepretrvávajúcu (pod 30 sekúnd) a trvalú (nad 30 sekúnd).
Diagnostika
Komorovú tachykardiu zistíme z EKG.
Ak máme preukázané, že pacient prekonal vážnejšiu epizódu komorovej tachykardie, mali by sme zvážiť elektrofyziologické vyšetrenie srdca, ktoré môže v srdci pomôcť nájsť zdroj vzniku arytmie.
Liečba
Pri krátkych zaznamenaných epizódach komorovej tachykardie je pacient väčšinou zaistený preventívne dávkou niektorého z antiarytmík.
V prípade zástavy obehu je nutné postihnutého resuscitovať a použiť defibrilátor k akútnej elektrickej kardioverzii s „nahodením“ zdravého rytmu.
Prevenciu náhlej srdcovej smrti u rizikových pacientov možno zabezpečiť pravidelným podávaním niektorých antiarytmík, alebo implantáciou ICD, čo je prístroj podobný kardiostimulátoru, ktorý dokáže odhaliť vznik nebezpečných porúch rytmu a v takom prípade vyslať do srdca elektrický šok s cieľom vrátiť normálny rytmus.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/komorova-tachykardie
Použité zdroje: základné zdroje textu