Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vážne ochorenie, ktoré je do značnej miery spojené s Lymskou boreliózou. S tou sa tiež niekedy omylom zamieňa, hoci sa jedná o dve úplne odlišné ochorenia. Spoločným menovateľom týchto dvoch chorôb je kliešť obyčajný.
Príčiny kliešťovej encefalitídy
Príčinou choroby je vírus kliešťovej encefalitídy a prenášačom tohto vírusu je parazit kliešť obyčajný. Vírus sa do nášho tela dostane pri uhryznutí infikovaného kliešťa. Nie všetky kliešte sú týmto vírusom infikované, ale mnoho ľudí má jednoducho smolu.
Vírus sa po vstupe do ľudského organizmu začne množiť a napadne tkanivá a orgány nášho tela.
Bohužiaľ často dochádza k napadnutiu mozgového tkaniva, ako je zrejmé z názvu choroby (encefalitída = zápal mozgu).
Prejavy
Prejavy ochorenia sa väčšinou začnú objavovať asi tak 1-2 týždne po nákaze. Prvé príznaky sú neurčité a neodlišujú sa príliš od iných vírusových infekcií – horúčky, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov.
Najvýraznejšie príznaky sa dostavia, ak kliešťová encefalitída napadne nervovú sústavu. Zápal mozgu sa prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou a zvracaním.
Pri postihnutí mozgových blán sa objavia tzv. meningeálne príznaky.
Typickým príznakom je neschopnosť človeka predkloniť bradu na hruď pre bolestivú a stuhnutú šiju.
Najvážnejším a najtragickejším prejavom napadnutia mozgu je ochrnutie končatín (častejšie horných) rôzneho rozsahu. Aj po ústupe infekcie môžu tieto obrny pretrvávať a z doposiaľ zdravého človeka urobiť invalida.
Diagnostika
Na diagnózu možno pomýšľať pri rozpoznaní príznakov choroby, významne môžu pomôcť informácie o nedávnom prisatí kliešťa.
Definitívnym potvrdením je ale až nález protilátok proti vírusu kliešťovej encefalitídy v krvi chorého.
Pri napadnutí mozgového tkaniva je cenným vyšetrením odber mozgovomiechového moku (zvyčajne lumbálnou punkciou), v ktorom nájdeme zvýšený počet bielych krviniek.
Prevencia
Na rozdiel od Lymskej boreliózy existuje proti kliešťovej encefalitíde ochrana a tou je očkovacia vakcína. O jej aplikáciu je možné požiadať príslušného praktického lekára.
Vakcinácia sa vykonáva po celý rok, je dobrovoľná a vakcína nie je hradená poisťovňou. Prípadný záujemca si ju teda musí zaplatiť sám. Či sa nechať očkovať je na každom z nás.
Liečba
Vzhľadom na to, že pôvodcom choroby je vírus, sú naše liečebné možnosti obmedzené.
Proti vírusom veľa účinných liekov nie je a tak je starostlivosť o chorých s kliešťovou encefalitídou skôr symptomatická (pokoj na lôžku, hydratácia, znižovanie teploty a tlmenie prípadných bolestí).
Ak dôjde počas choroby k poškodeniu mozgového tkaniva spojeného s poruchami hybnosti, je úplne zásadná dlhodobá rehabilitácia.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/klistova-encefalitida
Použité zdroje: základné zdroje textu