Klaustrofóbia
Klaustrofóbia je strach z uzavretých priestorov. Ide o psychiatrické úzkostné ochorenie, ktoré sa radí medzi tzv. fóbie. Aké sú presne príčiny klaustrofóbie, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a kompletne sa jej zbaviť? Všetko toto sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny klaustrofóbie
Príčina klaustrofóbie sa mnohokrát nezistí.
Nie je to pravidlom, ale niekedy sa môže jednať o dôsledok situácie, kedy bol človek uväznený v nejakom stiesnenom priestore a nemohol sa dostať von – napríklad porucha výťahu apod. spomienku na túto udalosť môže človek zdanlivo zabudnúť a uložiť si ju do podvedomia, je ňou však stále ovplyvňovaný.
Prejavy
Klaustrofobický pacient neznáša uzavreté priestory, najmä ak sú malé. Strach najčastejšie vychádza z pocitu, že bude v tomto priestore uväznený.
Záchvaty úzkosti môžu prechádzať v neovládateľné záchvaty paniky. Postihnutý sa snaží oslobodiť a dostať sa z uzavretého priestoru. Môže sa objaviť dýchavičnosť a strach z udusenia. Klaustrofobik si pri záchvate môže začať strhávať oblečenie.
Klaustrofóbia je jedným z dôvodov, prečo niektorých pacientov nedajú vyšetriť magnetickou rezonanciou.
Vyšetrenie sa totiž vykonáva vnútri prístroja, ktorý vydáva hlasný hluk, a trvá niekedy aj niekoľko desiatok minút. To je psychická záťaž aj pre zdravého človeka, nieto ešte pre klaustrofobika.
Liečba
Liečba býva dlhodobá. Významné sú psychoterapeutické pohovory, ktoré majú za úlohu oboznámiť pacienta s podstatou jeho strachu a naučiť sa ho s ním vyrovnať.
Účinnou metódou je aj postupné vystavovanie chorého situáciám, ktorých sa obáva, a tak mu pomôcť ich prekonať.
Tento proces musí byť postupný a je nutný súhlas chorého. Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).
Zdroj: https://www.stefajir.cz/klaustrofobie
Použité zdroje: základné zdroje textu