Kinetóza

kinetozaKinetóza je nepríjemne vnímaný stav, ktorý je klasicky spojený s cestovaním v dopravných prostriedkoch. Kinetóza postihuje najčastejšie deti, vyskytovať sa však môže prakticky u kohokoľvek. Niektorí ľudia sú ku kinetóze náchylní, niektorí naopak veľmi odolní.

Kvôli čomu tento stav vzniká, ako sa presne prejavuje a ako ho liečiť, a ešte lepšie – ako mu predchádzať? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kinetózy


Príčina tkvie v našom vestibulárnom ústrojenstve. Je to malý párový orgán, ktorý sa nachádza vo vnútornom uchu (teda blízko sluchového ústrojenstva).

Vestibulárne ústrojenstvo sú v podstate 3 polokruhovité kanáliky naplnené tekutinou s kryštálikmi.

Pohyb kryštálikov v tekutine dráždi bunky vestibulárneho aparátu, ktoré posielajú informácie nervovými vláknami do mozgu. Vestibulárny aparát nás informuje o polohe hlavy a celého tela, je úplne nevyhnutný pre udržanie rovnováhy.

Ak je vestibulárny aparát citlivejší a ak je nadmerne dráždený, vznikne kinetóza. Zvýšená citlivosť môže byť daná geneticky, je tiež celkovo častejšia u detí.

Nadmerné dráždenie vestibulárneho aparátu je typické pre cestovanie v dopravných prostriedkoch, najmä v autobusoch. Ako k tomu dochádza?

Predstavme si človeka sediaceho na zadnom sedadle v autobuse idúceho po klasickej slovenskej hrboľatej ceste. Človek sa nudí a sleduje okolie. Jeho vestibulárne ústrojenstvo začne dostávať zmätené informácie – po prvé autobus ide vpred a vestibulárny aparát to registruje. To je v poriadku, jeden konkrétny smer zvládame zvyčajne registrovať bez problémov.

Lenže klasická slovenská cesta nie je práve rovná a najmä zadná časť autobusu nadskakuje, to znamená pohyb hore a dole – vestibulárny aparát o tom dostáva informácie a začína byť zmätený. Dostáva totiž zároveň informácie o pohybe dopredu a o pohybe vertikálnom.

A aby toho nebolo dosť, človek sa v autobuse väčšinou pozerá z bočného okienka a sleduje ubiehajúcu krajinu.

Vestibulárny aparát tak dostane ďalšiu (a tentoraz úplne mylnú) informáciu – že sa naša hlava pohybuje do strany. Tento nápor informácií na vestibulárny aparát napomôže vzniku kinetózy.

Prejavy kinetózy

Prejavy kinetózy sú známe asi všetkým. Človeku začne byť zle od žalúdka, motá sa mu hlava a potí sa. Pri dlhodobejšom trvaní dochádza k zvracaniu.

Prevencia a liečba

Prevencia má pri cestovaní veľký význam. Každý kto máva prejavy kinetózy, a vie to o sebe, by mal dodržiavať určité opatrenia, ktoré súvisia s príčinami choroby.

Základom je nezahlcovat pri cestovaní váš vestibulárny aparát mnohých informáciami. Je preto vhodné sedieť v autobuse (aj v aute) čo najviac vpredu, kde sú menšie otrasy, a pozerať sa v smere jazdy, nie z bočného okienka.

Tým znížime, alebo úplne vyrušíme informácie o pohybe hore a dole a do strany – zostane len informácia o pohybe vpred a to je pre vestibulárny aparát oveľa menšia záťaž. Pred cestovaním je vhodné nejesť a nepiť alkohol.

Vraj tiež pomáha v dopravnom prostriedku cmúľať cukrík alebo žuť žuvačku. Klimatizácia alebo aspoň dostatočné vetranie môže tiež pomôcť – chladný osviežujúci vzduch tlmí pocity nevoľnosti.

Citlivosť vestibulárneho aparátu vieme okrem toho stlmiť pomocou liekov, tie sa hodia najmä pri dlhých ciest u detí.

Najznámejším zástupcom je zlúčenina moxastin teoklát (liek Kinedryl), ktorá sa podáva asi pol hodiny pred vstupom do cestovného prostriedku a potom počas cesty v niekoľkohodinových intervaloch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kinetoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button