Kernikterus
Pojem kernikterus vychádza zo slov kern (jadro) a ikterus (žltačka). Ide v podstate o poškodenie mozgových jadier (hlboké štruktúry mozgu) vysokou koncentráciou zlúčeniny známej ako bilirubín, ktorá spôsobuje už spomínanú žltačku.
Ako sa presne táto choroba prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať a najlepšie ako jej vôbec predchádzať? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny choroby kernikterus
Kernikterus vzniká u novorodencov, ktorých mozog po prvé nemá vyvinutú ochrannú bariéru pred prienikom potenciálne škodlivých zlúčenín vrátane bilirubínu a navyše je ich nezrelý mozog voči bilirubínu výrazne citlivý. U starších detí a dospelých ľudí už táto choroba nevzniká.
Najčastejšími príčinami vzniku kernikteru u novorodenca je neliečená ťažká forma novorodeneckej žltačky a tzv. hemolytická choroba novorodenca.
Vyššie riziko majú tí novorodenci, ktorí majú akúkoľvek z genetických porúch metabolizmu bilirubínu (napr. inak neškodnú Gilbertovu chorobu).
Prejavy
V akútnej fáze sa u novorodenca prejavuje zmenami svalovej sily – niekedy ochablosťou a inokedy naopak stuhnutosťou a kŕčmi.
Niekedy sa objaví zvýšená teplota a epileptické záchvaty, časť postihnutých novorodencov umiera.
Chronický kernikterus je dôsledkom doživotného poškodenia mozgu bilirubínom a zahŕňa mentálnu retardáciu, poruchy zmyslov (častá je hluchota a poruchy zraku), poruchy hybnosti pripomínajúce niektoré formy detskej mozgovej obrny a sklon k epileptickým záchvatom.
Diagnostika
U novorodenca ohrozeného kernikterom sa zvyčajne najprv rozvinie viditeľná žltačka, presnú koncentráciu bilirubínu možno zistiť z odberu vzorky krvi.
Akonáhle sa objavia prejavy kernikteru, je zle.
Prevencia
Prevencia je základom prístupu ku tejto chorobe.
Väčšina detí s vyššou hladinou bilirubínu je ožarovaná špeciálnym modrým svetlom, ktoré zlepšuje metabolizmus bilirubínu, pre veľmi ťažké prípady sú rezervované výmenné krvné transfúzie.
Liečba
Akonáhle sa kernikterus rozvinie, nie je liečiteľný a ide len o to, ako minimalizovať jeho doživotné následky.
Poruchy sluchu sa môžu riešiť počúvacími prístrojčekmi, mentálna retardácia môže vyžadovať špeciálnu starostlivosť a individuálne vzdelávanie, poruchy hybnosti sa riešia rehabilitáciou a niektorými liekmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kernikterus
Použité zdroje: základné zdroje textu