Keloidné jazvy

keloidné jazvyKeloidné jazvy znamenajú veľký kozmetický problém a svojím spôsobom sa jedná o poruchu hojenia rán. Prečo tieto jazvy vznikajú ako sa prejavujú, ako ich liečiť a aká je pred nimi prevencia. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny keloidných jaziev


Jazvy vznikajú v zložitom procese hojenia rán.

Za normálnych okolností ide o zložitý a komplikovaný systém novotvorby a zároveň odbúravania tkaniva, ktorých výsledkom je relatívne malá jazva, ktorá môže časom prakticky vymiznúť.

Nerovnováha medzi príliš veľkou tvorbou nového spojiva a jeho menším rozpadom vedie k nadmernému rozmnoženiu spojivových kolagénnych vlákien.

Prečo k tomu u niektorých ľudí dochádza nie je jasné, ale predpokladajú sa najmä genetické vplyvy.

Bolo tiež pozorované, že k vzniku keloidných jaziev majú väčšiu tendenciu rany na hrudníku a na chrbte.

Keloidne sa môžu hojiť aj jazvy rán, ktorých okraje boli pri chirurgickom šití príliš tesne zošité k sebe, a jazvy rán, do ktorých sa dostali infekčné mikroorganizmy alebo iné cudzorodé látky.

V podstate akékoľvek poruchy hojenia rany, ktoré predlžujú proces hojenia, zvyšujú riziko vzniku keloidov.

Prejavy

Nadmerná tvorba väziva vedie k rastu jazvy a jej vyvyšovanie nad kožný povrch. Jazvy sú vystúpené, prerastajú okraje rany a majú červenkastú farbu.

Ide najmä o kozmetický problém, niekedy však môžu keloidné jazvy aj bolieť alebo svrbieť.

Diagnostika

Diagnóza väčšinou už na pohľad nerobí veľké ťažkosti, spadá do kompetencie dermatológa, v prípade neistoty je možné z tkaniva odobrať vzorku a odoslať na histológiu, k tomu sa však bežne nepristupuje.

Prevencia

Prevencia je u keloidných jaziev veľmi dôležitá, v podstate ide o to byť opatrný s kozmetickými chirurgickými zákrokmi celkovo, a to najmä u ľudí s už známou tendenciou k vzniku keloidných jaziev.

Dôležité je aj správne chirurgické ošetrenie rany a následná starostlivosť o ranu, aby sme minimalizovali riziko komplikovaného hojenia. Aj napriek všetkým opatreniam sa však vzniku keloidov niekedy nevyhneme.

Liečba

Raz vzniknutá kolagénna jazva už nikdy úplne nevymizne, cieľom liečby je aspoň zmenšiť jej veľkosť a tým aj kozmetický defekt.

Zdanlivo by sa mohlo zdať, že keloidné tkanivo stačí chirurgicky vyrezať a tým je problém vyriešený. V takom prípade však vzniká nová rana, ktorá sa opäť hojí ako keloidná jazva. Z toho dôvodu sa väčšinou volia šetrnejšie metódy.

Do jazvy sa niekedy aplikujú látky, ktoré znižujú novotvorbu väziva (je ich viac typov, napríklad kortikoidy). Tkanivo jaziev sa dá deštruovať aj tekutým dusíkom (kryochirurgia).

V ťažších prípadoch môžeme siahnuť k chirurgickému odstráneniu keloidného tkaniva, zákrok však musí byť nasledovaný vyššie spomínanými liečebnými postupmi, aby nedošlo k znovuvytvoreniu keloidov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/keloidni-jizvy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button