Kawasakiho choroba
Kawasakiho choroba je zriedkavé ochorenie, ktoré sa radí medzi vaskulitídy. Vaskulitídy sú zápalové ochorenia krvných ciev spôsobené abnormálnou reakciou imunitného systému. Kawasakiho choroba sa vyskytuje najčastejšie u detí mladších ako 5 rokov. Výskyt choroby je celosvetový, avšak najčastejší je v Japonsku. V Slovenskej republike možno našťastie hovoriť o vyložene raritnej chorobe.
Príčiny Kawasakiho choroby
Presná príčina vzniku choroby nie je známa. Mechanizmom choroby je poškodenie krvných ciev agresívnou reakciou imunitného systému voči vlastným tkanivám chorého. Prečo k takejto agresívnej reakcii dôjde ale nie je jasné.
Podľa všetkého ide o genetický predpoklad kombinovaný s prekonaním nejakej banálnej vírusovej infekcie. Tento mechanizmus je zrejme podobný u väčšiny autoimunitných chorôb.
Prejavy
Ochorenie je sprevádzané vysokou horúčkou, ktorá zle reaguje na podávané lieky. Horúčka trvá viac ako týždeň, následne sa objavuje zápal spojiviek a postihnutia pier a jazyka. Pery bývajú začervenané, popraskajú a krvácajú, jazyk dostáva malinovú farbu.
Typicky dochádza k nebolestivému zväčšeniu krčných lymfatických uzlín, ktoré sú dobre hmatateľné.
Na trupe sa objavuje červená vyrážka a môže sa vyskytnúť žiadne odlupovanie kože v rôznych oblastiach, pomerne časté je odlupovanie kože prstov.
Okrem týchto príznakov môžu byť prítomné prejavy poškodenia ďalších orgánových systémov vrátane kĺbov, tráviaceho traktu, obličiek a srdca.
Najmä srdcové postihnutie je veľmi nebezpečné (našťastie vzácne) a zahŕňa vážne poruchy rytmu, myokarditídu, zápal osrdcovníka a ďalšie.
Diagnostika
Diagnóza sa stanovuje na základe prítomnosti určitých diagnostických kritérií vrátane najmä niektorých vyššie spomínaných klinických prejavov (horúčka, popraskané pery, zápal spojiviek, odlupovanie kože, zväčšenie uzlín na krku, začervenaná vyrážka na trupe a bruchu, a pod.).
Neexistujú presné laboratórne vyšetrenia, ktoré by diagnózu jasne potvrdili.
Kawasakiho choroba a liečba
Liečba sa vykonáva v špecializovaných pediatrických centrách, kde by choré deti mali byť sledované.
Základom liečby je podávanie špeciálnych vnútrožilových imunoglobulínov (protilátky) a veľmi dobré účinky má v tomto prípade aj stará dobrá kyselina acetylsalicylová.
Táto protizápalová zlúčenina je základom známych liekov ako je napríklad Aspirín, Anopyrin a Godasal.
Jedná sa o zaujímavý fakt, pretože okrem Kawasakiho syndrómu sa kyselina acetylsalicylová nesmie u detí nikdy podávať, pretože sa bojíme tzv. Reyovho syndrómu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kawasakiho-nemoc
Použité zdroje: základné zdroje textu