Kataplexia
Kataplexia znamená náhlu poruchu svalového napätia s rozvojom svalovej slabosti. Nejde o vážny stav, na druhej strane sú jej dôsledky značne nepríjemné. Aké sú presne príčiny tejto poruchy svalového napätia, ako ju diagnostikovať a liečiť?
Príčiny kataplexie
Kataplexia sa môže vyskytovať samostatne, ale to je veľmi zriedkavé. Oveľa častejšie sprevádza narkolepsiu, čo je porucha bdenia a spánku.
Príčinou kataplexie je zjednodušene povedané narušenie funkcie niektorých neurotrasmitérov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy v nervovej sústave).
Záchvat kataplexie môže vzniknúť bez jasnej spúšťacej príčiny, alebo je vyvolaný zmenami emócií, smiechom, alebo strachom.
Okrem narkolepsie bola kataplexia pozorovaná zriedkavo u roztrúsenej sklerózy, po úrazoch hlavy, po zápaloch mozgu a mŕtvici.
Prejavy kataplexie
Záchvat kataplexie začína náhle a prejavuje sa nekontrolovateľnou svalovou slabosťou. Postihnuté môžu byť rôzne svalové skupiny.
Pomerne často ide o svaly tváre, krku a dolných končatín. Slabosť dolných končatín môže spôsobiť pád na zem.
Vedomie je však plne zachované, aj keď reč môže byť kvôli slabosti svalstva nezrozumiteľná a postihnutý môže trpieť dvojitým videním.
Záchvat trvá zvyčajne krátko, väčšinou len sekundy alebo niekoľko minút.
Diagnostika
Diagnostika vychádza z neurologického vyšetrenia, jeho súčasťou je zvyčajne EEG a vyšetrenie mozgu nejakou zobrazovacou metódou (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia).
Vždy je vhodné pátrať po známkach narkolepsie.
Liečba
Podávajú sa niektoré lieky s uspokojivým efektom, účinok majú napríklad zlúčeniny zo skupiny antidepresív.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kataplexie
Použité zdroje: základné zdroje textu